| EmylyaEmy a întrebat:

Cartea preferata? happy
Sa ascult si alte pareri... Nu numai cele ale bibliotecarei care imi da carti plictisitoare tongue.

26 răspunsuri:
| taken a răspuns:

Procesul de la Nurnberg scrisa de Joe.J.Heydecker si Johannes Leeb.

| RandyMarsh a răspuns:

Buna, am mai multe carti preferate, dar o sa-ti enumar cateva:La rascruce de vanturi de Emilie Bronte, o carte superba, Invitatia la vals de Mihail Drumes, Dama cu camelii de Alexandre Dumas, Amurg de Stephanie Mayer, acestea sunt mai usor de citit.Sunt frumoase si Crima si pedeapsa, Portretul lui Dorian Gray, Cel mai iubit dintre pamanteni, Maestrul si margareta de Bulgakov.Mult succes, sper sa incepi sa le citesti, pentru ca te vor ajuta mult.

| EmylyaEmy explică (pentru RandyMarsh):

Uite, chiar am in biblioteca "Invitatie la vals", dar nu prea voiam sa ma apuc de ea thinking Insa cred ca o sa ma apuc cat de curand. big grin

| Lalex99 a răspuns:

Seria "A song of ice and fire" (Cantec de gheata si foc) de George R. R. Martin.

| RMG a răspuns:

O ai inbiblioteca, ai?rolling on the floor amurg e plictisitoare am citit toata seria, incearca jurnalele vampirilor; vampirii din morganville e si mai buna seria crede-ma

| Bogdana a răspuns:

"Ce ne spunem cand nu ne vorbim" de Chris Simion.Ti-o recomand din suflet.winking

| EmylyaEmy explică (pentru RMG):

Am vazut filmul si serialul, iar la vampirii din morganville e mult de citit si s-ar putea sa ma plictisesc laughing.

| EmylyaEmy explică (pentru Bogdana):

Multumesc happy!

| RMG a răspuns:

Jurnalele vampirilor seria de carti e total diferita de serialcredema le-am citit si am vazut serialulhappy

| EmylyaEmy explică (pentru RMG):

Aaa.da, stiu ca e diferita. Am citit cateva pagini mai demult pe scribd. Mi-am comandat acum o saptamana 4 carti : "Multumesc pentru amintiri" de Cecelia Ahern, "Cand esti vrajitoare" de Carolyn MacCullough, "Cartea pierduta a vrajitoarelor" de Deborah Harkness si "Fantomele ne stiu toate secretele" de Megan Crewe. Abia astept sa ma apuc de prima

| RMG a răspuns:

Inainte sa te apuci pentru clasa a 9 a ai de citit:vara buimaca,Romeo si julieta,morometii,zburatorul,mara,apus de soare,loştrita,iisus din copilarie,viata la tara, in nirvana, cartea nuntii, rugaciune, iertare.citestele
Citestele si spune-mi cum sunt, mai vb pa-pa

| EmylyaEmy explică (pentru RMG):

Cand doamne sa citesc atatea? laughing) Deja mi-e rau... Nu le citesc de acum. E vacanta mea. Cand o sa fiu obligata, trebuie sa le citesc laughing.

| RMG a răspuns:

Scz n-am vazut ca ti le-am trimis aici

| Smileygirl23 a răspuns:

"Fiicele doctorului March" Louisa May Alcott. E cartea mea de suflet, povestea a 4 surori. Ti-o recomand cu drag

| AnneRoseRock a răspuns:

Padurea Umbrelor de Matt Heig.
A 16-a Luna de Kami Garcia si Margaret Stohl.

Supranatural, Fantasy, Romantism, Actiune, Comedie.

| Lizzu a răspuns:

"Mirona", "Panza de paianjen" de Cella Serghi
"Bucuria vietii" de Irving Stone

happy

| Lizzu a răspuns:

A! Si "Orasul cu salcami" de Mihail Sebastian...
Nu ma asteptam sa fie un autor atat de bun happy

| adrianamara a răspuns:

Laleaua neagra, padurea spanzuratilor, mara, insula misterioasa!

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Nu pot alege o carte favorita,ar fi imposibil.Dar iti recomand sa citesti tot ce prinzi de Dostoievski. Poti incepe prin a citi Crima si Pedeapsa,apoi Fratii Karamazov, Adolescentul, Idiotul, Demonii, si tot asa.

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Ultima carte pe care am citit-o a fost "Jocul lui Gerald" de Stephen King.Ti-o recomand.

| LogiK99 a răspuns:

O carete foarte fain e "Martorul" de Josh McDowell.E singura carte pe care am terminat-o foarte repede.

| LittleLady a răspuns:

Iti recomand "Furia ingerilor" de Sidney Sheldon, e foarte frumoasa! pupici

| mariaalessandra a răspuns (pentru Smileygirl23):

Se regaseste si ca,, Micutele doamne''

| Alojzy a răspuns (pentru RMG):

De cine e scrisa 'In nirvana'?

| MauriceCorelli a răspuns:

"Jocul Ingerului" de Carlos Ruiz Zafon. Dementa e putin spus. E o carte care te poate face sa-ti pierzi mintile, sa bocesti ca o bocitoare de inmormantare si sa razi tamp, satisfacut-nostalgic, toate in acelasi timp. Andreas e cel mai nebun personaj despre care am avut ocazia sa citesc!

| Ralushikaralushikamika a răspuns:

Sunt mai multe. Fiecare e preferata mea intr-un fel sau altul: ''La Medeleni'' de I. Teodoreanu,''Jane Eyre''-Charlotte Bronte, ''La rascruce de vanturi''-Emily Bronte,''Crima si pedeapsa''- Dostoievski,''David Copperfield''-Charles Dickens,''Romanul adolescentului miop''-Mircea Eliade, ''Zece negri mititei'' -Agatha Cristie si ''Alchimistul''-Paulo Coelho, care e cea mai tare carte pe care am citit-o+ cea
pe care o citesc acum: ''Calomnii mitologice''-Octavian Paler