| Sakalul444 a întrebat:

Cărți bune de citit?

Răspuns Câştigător
| RKBlue a răspuns:

Harry Potter de J.K.Rowling
Cronicile din Narnia de C.S. Lewis
Divergent de Veronica Roth
Cele 13 motive de Jay Asher
Bibliotecara de la Auschwitz de Antonio G. Iturbe
Baiatul cu pijamale in dungi de John Boyne
Hotul de carti de Markus Zusak
Familia mea si alte animale de Gerald Durrell
Pasari, animale, rubedenii de Gerald Durrel
Simon si planul Homo Sapiens de Becky Albertalli
Oameni anxiosi de Fredrik Backman
Inca o sageata razleata a lui Cupidon de Becky Albertalli
Dupa sapte ani de Guillaume Musso
Central Park de Guillaume Musso
Vei fi acolo? de Guillaume Musso
Cianura pentru un suras de Rodica Ojog Brasoveanu
Buna seara Melania de R.Brasoveanu
320 de pisici negre de R.Brasoveanu
Disparitia statuii din parc de R. Brasoveanu
Anonima de miercuri de R.Brasoveanu
Negru si Rosu de Ioan T. Morar
Povestea Mea de Michele Obama
Recomand si alte carti scrise de Guillaume Musso si Rodica Brasoveanu.

8 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

"Adevărul despre îngeri".
https://m.egwwritings.org/ro/folders/216

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sfântul Coran, ultimul mesaj al Lui Allah
https://www.scribd.com/doc/141853338/Coranul-in-Limba-Romana

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.Chemarea străbunilor; 2.Comoara din Insulă; 3.Prinț și cerșetor; 4.Heidi, fetița muntilor; 5. Aventurile lui Huckleberry Finn; 6. Micul prinț; 7. Din lumea celor care nu cuvântă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

•Seria "Turnul întunecat" de Stephen King

•Orice de la Agatha Christie (poți începe cu "Zece negrii mititei", dacă nu cumva ai citit-o cândva, pentru școală)

•"Numele Trandafirului" de Umberto Eco (dacă nu te lași descurajat de descrieri)

•"Idiotul" de Dostoievski (multă lume recomandă a se începe prima dată cu această carte, e mai ușor de parcurs, din câte am înțeles, dar nu pot să dau un răspuns din experiența personală, pentru că e singura carte din opera acestui autor pe care eu am citit-o)

•Polirom și Pandora M sunt editurile mele preferate, mizez des pe ele

•biografiile, memoriile, jurnalele mi se par de asemenea extrem de interesante (ador tot ce e legat de Vincent van Gogh și fratele său, excentricitățile lui Salvador Dali, viața grea și totodată tumultoasă a Fridei Kahlo, madonele lui Rafael, viața șj opera pictorilor mari, în general, e un teritoriu la care mai acced)

•studiile despre om (am citit "În apărarea femeii cavernelor", cartea unui neurolog, scrisă plăcut, tratează teme precum afazia, parkinsonul și evoluția umană, într-o manieră deloc plictisitoare, prezentând poveștile pacienților săi, iar, în ceea ce peivește titlul, țin să lămuresc că nu e vorba de vreun discurs feminist în carte; aș mai citi și Homo Sapiens, tot în tema asta fiind)

•"Tată Bogat Tată Sărac" de (parcă) Robert Kiyosaki (în materie de educație financiară mi se pare un punct bun de plecare, deși, nici eu nu am cine stie ce experiență cu cărțile de acest gen, am citit-o datorită multelor recomandări)

•o comedie de la Jonas Jonnason, pentru destindere ("Asasinul anders și lumea pe înțelesul tuturor", "Bărbatul de 100 de ani care a sărit pe fereastră și a dispărut")

•ceva de la Shakespeare, cum ar fi: "Romeo și Julieta", "Hamlet", "Othello", "Macbeth" (te ajută să înțelegi referințele shakespeariene din filme, e un boom cultural asta cu Shakespeare, chiar dacă poate nu e pe gustul tău)

Ar mai fi multe, foarte multe, dar nu mi-am făcut temele, nu am dat nicio raită prin întrebările pe care le-ai mai pus, răspunsurile pe care le-ai mai dat. Nu știu nimic despre tine => s-ar putea să nu te ajut cu nimic. Dar dacă ce am scris mai sus ți se pare elocvent și ești interesat de mai multe recomandări, nu ezita să-mi spui. happy

Răspuns utilizator avertizat
| Pati2500c a răspuns:

Petale in Vant

| inaaaa a răspuns:

-Pacienta tacuta
-Lantul
-Fetița din scrisoare
-10 negri mititei
-Refugiații
-Majoretele
-Asta e povestea noastra
-Baiatul de pe pod
-Cuplul din vecini
-Femeia din cabina 10
-Micul lord
-Refugiul de la Stillhouse Lake si continuarea (Coșmarul de la Killman Creek)
Sper ca te-am ajutat!

| Mynamesanaaaaa a răspuns:

Jurnalul lui Cathy

Întrebări similare