| LaLuna15 a întrebat:

Carti cu afro-americani in romana (chiar engleza, dar sa nu fie foarte dificile)? As vrea sa citesc o carte despre vietile lor, cum traiesc ei, prin ce trec etc. As aprecia daca mi-ati recomanda o carte tradusa in romana. Multumesc.

4 răspunsuri:
| Woodenpints91 a răspuns:

Îţi recomand asta: http://www.kerigma.ro/carti.php?detalii=20390

Este despre un doctor. Descrie şi viaţa din suburbii, a unei familii de negri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! "Îndrăgostită de un masai" nu e cu nici un afro-american, e cu un negru din Africa.
Citește "Rădăcini" de Alex Hailey, e grozavă! Viața câtorva generații de negri, de la primul, care a fost răpit de negustorii de sclavi din Africa și dus în SUA, până la ultimul, intelectual din zilele noastre, care a scris romanul acesta!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Uitasem! Dacă vrei ceva simplu de tot, "Coliba unchiului Tom".
Și te invit pe http://lecturirecenzate.ro/

| Ralu20 a răspuns:

Corinne Hofmann-"Indragostita de un masai". Este despre o femeie indragostita de un african din Kenya. Nu stiu daca asta este ce cauti tu, dar mi-a fost recomandata si mie.