| anonim_4396 a întrebat:

Cărți de citit pentru început?

5 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Fiecare cu personalitatea sa! Mie mi-au placut povestile, cu printi si printese!
Cu astea am inceput, mai tarziu am ajuns la Nietzsche, Kant! Am citit si ceva maculatura, nu ai de ales!
George Calinescu spunea ca trebuie (in calitate de critic literar ) sa-ti consumi o gramada de vreme citind IDIOTI(maculatura), dar merita daca gasesti un Shakespeare, Nikita Stanescu, Dostoievskii, etc., etc.Cauta! Si vei gasi!
Eu as incepe cu Oskar Wilde, care in Portretul Lui Doryan Gray a expus un tratat despre estetica, la fel cum Hermann Hesse a scris un alt tratat, in "Lupul De Stepa "(Stepenwolf).
Depinde ce cultura si capacitati ai!
Uita-te la telenovele, la ecranizari! Poate te inspira asupra capacitatilor tale!
Poti incepe cu Eminescu, cu Edgar Allen Poe, cu Emilie Sauraute...cu Caragiale, Sadoveanu, sau cu toti deodata.

| oprescudorin11 a răspuns:

Din editura straveche Traista cu Povesti sau Colectia de 5 Bani. Fabuloase! Gasesti si Shakespeare pe acolo!

| Csander a răspuns:

Carti pentru incepur? Ce inceput?
Citeste ce te atrage si ti se pare interesant.

| Gabriel2424 a răspuns:

Iti recomand o carte faina pe care am citit-o Oameni si Soareci si dupa sa urmaresti si filmul, nu vei regreta.

| 039liam35w a răspuns:

Buna! Iti pot recomanda"Materiile Intunecate"(volumul 1),"Corabia zeitei Ishtar", "Manusa de arama", poate chiar"Harry Potter","Magia" sau "Orasul Fiarelor". Acestea sunt carti SF, pe care eu le-am citit 'pentru inceput' si sunt destul de interesante, pentru cautatori de aventura sau mister.