| Tekashi69 a întrebat:

Cărți de dezvoltare personală / goal-uri / motivație?

Răspuns Câştigător
| Totenkampf a răspuns:

NICIODATĂ, dar NICIODATĂ nu ți-aș recomanda să-ți pierzi timpul cu așa ceva. Că bine mai zicea Kant: "Nu-mi dați sfaturi! Știu să greșesc și singur!" deși tocmai ți-am dat un sfat, să nu te atingi de astfel de cărți. Mai bine ai citi niște clasici precum Tolstoi sau Dickens și vei găsi acolo frământări, eșecuri, motivații și perspective, însă, cărțile de dezvoltare personală au fost făcute cu un singur scop: să devină bestsell-uri, și să umple buzunarele, în rest, îți spun ceva ce știi deja, că ai nevoie de o schimbare, care începe cu și de la tine.

11 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă vinzi, dă-ne și titlurile

| cristi202 a răspuns:

Sa nu rizi, dar... Biblia. E cartea care se poate "mandri" cu cele mai multe vieti schimbate, cu cele mai multe vieti dezvoltate.

| InstructorDeIubire a răspuns (pentru cristi202):

Adevărat!

| Silwian37 a răspuns (pentru cristi202):

Biblia?
Frate suntem in 2020! Sau dus vremurile asa zisilor sfintilor! Hahaha! Stiinta! Fara stiinta suntem morti!
Ai vazut ce a facut covidul in lume?
Unde este Dumnezeul?laughing)))))))

| cristi202 a răspuns (pentru Silwian37):

Sora, suntem in 2020, dar se vede ca rizi in necunostiinta de cauza. Biblia inca e cea mai citita carte de pe planeta Pamint, chiar si acum, in 2020.
Nu suntem morti fara stiinta. Stinta e doar de cateva secole. Oamenii au trait milenii foarte bine si fara ea. Deci inca o afirmatie nefondata! Ca ne-ar fi mult mai greu fara ea, asta e altceva.
Dupa ce l-am scos pe Dumnezeu din scoli, din spitale, si unii chiar din biserici, iar altii chiar si din gindirea lor, nu are rost sa ne intrebam unde este El acum. Daca ai un prieten adevarat si ii intorci spatele, lepadindu-te de el, nu are rost sa te miri daca el nu iti mai sare in ajutor atunci cand ai mai mare nevoie. Unde este? Te-ai despartit de el, suporti consecintele.
|La fel te intreb si eu: unde e stiinta in cazul Covid, de ce inca mor oameni, daca e ea atotputernica? happy

| Apokales a răspuns:

Intrebare/ formulare/ unde?

| ariannakaterine a răspuns:

Fluturi - Irina Binder
Insomnii - Irina Binder
Sunt absolut fabuloase cartile Irinei ❤ ti le recomand cu drag!

| InstructorDeIubire a răspuns:

Jordan Peterson 12 Rules for life
Atomic Habits
Biblia
Rich dad poor dad
Ego is the enemy
Marcus Aurelius meditations
Sunt multe cărți bune doar timp si voință sa ai.

| TatianaIstrate a răspuns:

Https://www.wearehr.ro/carti-dezvoltare-personala/ -- mie lista asta mi s-a parut destul de inspirata

| Usgs a răspuns:

Adrian Niculescu

| Sash33 a răspuns:

" Nu te lasa "-Glennon Doyle
"Secretele succesului" -Dale Carnegie
"Tu ai iubi un om ca mine? " - Cristi Grosanu
"Insomnii" -Irina Binder