| anonim_4396 a întrebat:

Cărți online ce aparțin literaturii gotice, de preferabil în limba română.

2 răspunsuri:
| Goddessss a răspuns:

Cărți de a lui Lemony Snicket...

| sopranaCadaverica a răspuns:

Theodor Constantin - Magdalena de la miezul noptii, Vrajitoarea din casa cu stafii, apoi Theophile Gautier are scrieri fantastice (au ceva suav, gotic, victorian, romantic) precum Ibricul de cafea, Mumia, romane de Huysmans, scrieri de Edgar Allan Poe, Eliade - La tiganci, Domnisoara Christina, Isabel si apele diavolului, Nathaniel Hawthorne - Diavolul din manuscris