| anonim_4396 a întrebat:

Carti preferate de la autori romani?

10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Elevul dima dintr-a 7-a
Maitreyi
Enigma Otiliei
Morometii

| NLS a răspuns:

In general as tinde sa enumar romane si nuvele aici:
La Medeleni, Ion, Ciresarii, Toate panzele sus, Prizonier la 9 ani, Enigma Otiliei, Maitreyi, Ultima noapte de dragoste-intaia noapte de razboi, Morometii, Baltagul, Iona...

insa... astazi nu.
Acum imi vine altceva in minte si in inima:
Razvan si Vidra -- Bogdan Petriceicu-Hasdeu
Despot-Voda -- Vasile Alecsandri
Vlaicu-Voda -- Al. Davila
Apus de soare -- Barbu Ștefănescu-Delavrancea
Viforul -- Barbu Ștefănescu-Delavrancea
Luceafarul -- Barbu Ștefănescu-Delavrancea

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stai ca vine un val de Fluturi imediat laughing.

Imblanzitorul apelor de Flavius Ardelean.
Alti autori romani nu prea am mai citit in afara de Sergiu Somesan si Radu Gavan, care mi se par ok.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Moara cu noroc " de Ioan Slavici. Toate operele scriitorilor români sunt foarte frumoase și valoroase.

| horansgang a răspuns:

Mi-a placut mult Mara de Ioan Slavici, si Ion. Si Baltagul de Mihail Sadoveanu, mi-a placut, dar putin.

| Kandia15 a răspuns:

Adam si Eva-Liviu Rebreanu, Maitreyi, Baltagul, Ion, Enigma Otiliei, Intre pamant si apa, Fluturi.

| Kron5tadt a răspuns:

Pe drumuri de munte, de Calistrat Hogas.
Groapa, de Eugen Barbu.
Morometii, de Marin Preda.

| Karol1877 a răspuns:

Sa enumar cativa importanti :
- toate cartile lui Marin Preda, Emil Cioran;
- poeziile lui N.Stanescu, T. Arghezi, I.Barbu, M. Eminescu;
- Patul lui Procust & Ultima noapte de dragoste intaia noapte de razboi. - Camil Petrescu;
- Lucian Blaga - Poemele luminii si Trilogiile;
- putin Mircea Cartarescu;
- Matei Visniec ( Negustorul de inceputuri de roman - o carte excelenta ), etc.

| farfuriaverde a răspuns:

Aurul negru de Cezar Petrescu

| Gigica2000 a răspuns:

Risipitorii de Marin Preda
Amintiri din Copilărie de Ion Creangă
Ten Years in Italy, Three Weeks a Human de Cristina G. Această carte este în engleză dar este absolut minunată. Sper să fie tradusă în română în curând. Autorea este româncă.

Care sunt cartile tale preferate?