| nuantainchisa a întrebat:

Carti romantice? Timpul in epoca medievala daca se poate.
Exemple din carti pe care le-ati citit daca se poate.
Daca nu, e ok si asa.

Răspuns Câştigător
| michelia a răspuns:

Da,e bun jane eyre sau tess d'urberville.mie imi plac mai mult astea mai moderne,spre exemplu imi place foarte mult cum scrie stephenie meyer, cu volumele amurg, luna noua, eclipsa, zori de zi. sau ps:i love you e frumoasa.sau love story.

| nuantainchisa explică (pentru michelia):

Nu stiu de ce, dar nu ma prea pasioneaza Amurg sau celelalte din serie.
Mersi.

| thelowe a răspuns (pentru nuantainchisa):

Cu placere. poate pentru ca mai toata lumea e indragostita de elewinking

12 răspunsuri:
| FadetoBlack a răspuns:

Tess d'uberville am citit-o şi eu, e chiar foarte frumoasă!
Sau ţi-aş recomanda ''La răscruce de vânturi'' De Emily Bronte asta în caz că nu ai citit-o happy

| AlCoLiKdEnIsA a răspuns:

*Jurnalul lui Dani sau a iubi* este ff buna cartea

| Iunona a răspuns:

In perioada evului mediu se scriau carti cavaleresti iar in poezie predominau versurile trubadurilor. Romane din evul mediu: Tristan si Isolda, Cantecul Nibelungilor. Poezie:
http://www.coltulcolectionarului.ro/poezia-trubadurilor-p-91186.html

Las-o pe Stephenie Meyer, e un roman de mana a doua, bun de citit cand esti plictisit si atat. Gen Sandra Brown pierduta printre vampiri. In plus nu se potriveste cu ce cautai tu.

| nuantainchisa explică (pentru Iunona):

Ma refeream ca timpu' actiunii sa se petreaca in Evul Mediu...

| Iunona a răspuns (pentru nuantainchisa):

Tristan si Isolda este din evul mediu, Iliada, Odiseea, Eneida...
Adevarul este ca "Twilight" chiar" apartine " evului mediu nu?laughing

| michelia a răspuns (pentru nuantainchisa):

Adevarul e ca ai dat funda aia fix aiurea, ori nu stii ce cauti de fapt.
Alea nu sint romane cavaleresti.

| cristina107 a răspuns:

Epoca medievala e cam saracacioaasa in opere, incearca romanele din perioada romantismului.Au un stil rafinat si in plus povestile de dragoste sunt incomparabile.

| LittleEndian a răspuns:

Mandrie si prejudecata - Jane Austen
Marile sperante - Charles Dickens
Manastirea din Parma - Stendhal
Danielle Steel - Mostenirea (actiunea oscileaza intre trecut si prezent, e superba cartea big grin)

Răspuns utilizator avertizat