| sopranaCadaverica a întrebat:

Carti serioase, detaliate despre regimul comunist in Romania? Ambele etape, cu Dej si Ceausescu.
As vrea sa fie cat mai veridice si lipsite de propaganda bolsevica/progresista.

3 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Armiaso a raspuns si mi-a dat o idee:
nu prea cred ca sunt... adica, romanii nu prea ar scrie asa carti fiind vorba de istoria noastra care cam DOARE... RAU
iar majoritatea strainezilor nu prea au in interes direct si explicit in coMuismul din Romania, ci in general in Cortina de Fier sau in Rusi

insa o sa urmaresc in continuare intrebarea si eu as vrea sa stiu raspunsulwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauta de Neagu Djiuvara. Explica foarte bine.

| armiaso a răspuns:

Fereste-ma, Doamne, de prieteni - Larry Watts, istoric american, are o perspectiva interesanta.