| AvalohAlyn a întrebat:

Cartile lui Jules Verne sunt exclusiv pentru copii sau pot fi citite si de un adult? Sunt bune si pentru cei care nu sunt copii sau nu sunt? Jules Verne a scris pentru orice varsta sau doar pentru copii?

Răspuns Câştigător
| Lostlyric a răspuns:

Un adult nu-si pierde niciodata sufletul de copil. Eu cred ca poti citi orice carte din categoria Copii&Tineri la orice varsta. Unele opere ti se vor parea puerile, insa in altele, te poti regasi cu usurinta intr-o anumita atmosfera sau timpuri ori personaje. Cred ca Jules Verne a scris pentru toate varstele. Elibereaza-te de minte si deschide-ti sufletul.

4 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Cartile pentru copii sunt utile pentru adulti deoarece cuprind anumite suptilitati, mesaje pe care un copil nu le-ar intelege

| AlexSalling a răspuns:

La orice varsta poti citi orice carte. Nu exista limita. Asta da, nu recomand unui copil cartile Fifty Shades of Gray.

| Bernardus a răspuns:

Nu a scris pentru copii, dar cartile lui pot fi intelese usor de copii.

| MariaXDD a răspuns:

Nu prea le am cu cartile, dar am inceput sa citesc 20.000 de leghe sub mari si pog sa zic ca Jules Verne a avut un limbaj foarte elaborat si un copil nu cred ca l-ar intelege. Am vazut ca unele din cartile lui sunt incadrate la categoria 10-12 ani, dar mi se pare cam putin. Deci, nu, Jules Verne nu a scris carti pentru copii, bine depinde ce intelegi prin copii. Adica un copil de 14 ani ar intelege cartile lui...