| anonim_4396 a întrebat:

Cartile mai noi de anul 2000 nu se gasesc gratis pe net? (sub format electronic)

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Putine carti se dau gratis, in general doar cele care au iesit de sub obligatiile legislatiei internationale ale drepturilor de autor (50 ani dupa decesul autorului) sau manuale de utilizare si carti pentru care autorul decide sa le distribuie gratuit.

Chiar si realizarea cartilor in format electronic (ne-tiparite pe hartie) este cu cheltuieli: scrierea, corectarea, editarea in format, plasarea si mentinerea pe un site pe internet etc.
Aceste cheltuieli trebuie suportate de cineva si rareori isi poate permite scriitorul sa le faca "pe ochi frumosi", chiar daca el renunta la onorariul lui de scriitor.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai nevoie de vreo carte anume? Poate o am eu.

| ionutdan12345 a răspuns:

Nu unele se gasesc, altele nu.Depinde