| AvalohAlyn a întrebat:

Cărțile motivaționale și dezvoltare personala asta promit, că te ajuta sa îți faci viața mai buna și să fii mai fericit, mai pe scurt, sa îți schimbi viața în bine.Credeti ca au dreptate și chiar te ajuta astfel de cărți să îți schimbi viața în bine? Sau e doar reclama de ele? Am văzut că au și niște titluri senzaționale(Poți să-ți vindeci viața etc)dar după părerea voastra sunt de vreun folos pentru om? Curentul asta de dezvoltare personala e foarte in voga dar nu știu câtă eficienta au acest tip de cărți.Am cumpărat și eu multe de-a lungul timpului dar nu prea am citit spre rușinea mea, dar acum as vrea sa mă apuc de citit și mă întrebam dacă sa aleg acest gen sau altul din biblioteca, dacă chiar merita sa te apuci de citit dezvoltare personala.

1 răspuns:
| MMadalina a răspuns:

Din punctul meu de vedere cartile motivationale sunt un business la fel ca si discursurile motivationale (adica degeaba, bine, poate pentru studiu personal si analiza as cerceta putin si aria aceasta, dar eu nu cred in ele).
In functie de situatia in care te aflii eu as recomanda un psiholog sau un prieten bun/familia.

Spor!