| RazvanZmole a întrebat:

Cat timp dureaza sã citesc 100 De pagini dintr- o carte ( am 12 ani)
Rapid

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de ritmul tau, de carte, de font.

Cronometeaza-te citind o pagina in ritmul tau normal si inmulteste acele minute cu 100. Atatea minute. Fa calculul si afla si cate ore.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pai eu, la varsta ta, citeam un roman pe zi. Sunt altii care citesc rapid si citesc si mai repede: http://reactii.ro/cum-sa-citim-mai-rapid-o-carte-pe-ora/
Viteza de citire care sa ofere un nivel de comprehensivitate optim (intelegere a ceea ce citesti) poate varia in intervalul 200 şi 400 de cuvinte pe minut, ceea ce presupune ca unii pot citi putin mai rapid decat altii, dar nu cu mult.

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu asa se pune problema.Trebuie sa si intelegi ceea ce citesti.
La 12 ani poate nu stii intelesul tuturor cuvintelor.
Depinde de carte, de ceea ce ai ales.Una e sa citesti o poveste, alta un roman. Apoi daca citesti ceva care nu-ti trezeste interesul poate dura mai mult.
Nu e un timp definit.

| Sărmăluță a răspuns:

Dacă este o carte captivantă, o poți citi în câteva ore, dacă nu te atrage, poți să o citești în câteva zile.

| scufitaroz a răspuns:

Difera in functie de dificultatea cartii si de viteza ta de citire. Cu cat citesti mai mult cu atat vei reusi sa citesti mai repede.