| MotanulAlbastru a întrebat:

Cate cărți ați citit anul acesta până acum? Top 3 cele mai bune cărți de până acum?

16 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Hmmm acum că mă gândesc nu am avut deloc lecturi grele anul acesta laughing (o excepție pentru că am citit-o pentru facultate)
Goodreads zice că am citit 10 cărți anul acesta. Văd numerele mari din comentarii și mă simt cumva prost.
1. Loveless - Alice Osman - citită pentru că personajul principal e aroace.
2.Amândoi mor la sfârșit - Adam Silvera - mi-a dat fix motivația de care aveam nevoie deși nu e deloc o carte motivațională laughing
3. Seria Heartstopper - singurul roman grafic de aici laughing

| Brizbriz a răspuns:

Seria Dune... tocmai am spus mai mult de 3 in top

Răspuns utilizator avertizat
| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Anul ăsta am citi vreo 20 de cărți.
N-aș putea face un top, dar îmi plac mult romanele lui Jules Verne și ficțiunile istorice ale lui Alexandre Dumas. (Iar dacă vrei ceva mai "elevat" încearcă piesele lui Cehov, sunt foarte frumoase. Cehov, prin operele sale, scoate în evidență tot ce e mai frumos și mai omenesc, punându-l în contrast cu viciile și stricăciunea personajelor.)

| MotanulAlbastru explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Am citit doar Pescărușul de Cehov. Ai dreptate.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Seria Dune
Henric al IV-lea a lui Shakespeare
Orbitor de Mircea Cartarescu
Intunecare de Cezar Petrescu(pe care o citesc acum)
si seria Turnul Intunecat a lui Stephen King pe care tot acum o citesc.
(am dat 5 pentru ca nu pot face un top al acestui an fara aceste toate carti).

| Goddessss a răspuns:

Orice de la goethe sau dostoievski.
nu ti pot spune multe, pentru ca abia de acum încep pe vara asta a citi, nu am avut timp nicicum

| MotanulAlbastru explică (pentru Goddessss):

Fain. Începi în forță.

| Goddessss a răspuns (pentru MotanulAlbastru):

Stai ca am avut o exprimare proasta.
eu citeam si mai demult da cu studiile mele am pus stop si acum fiind vara și asa, vacante etc. încep iară.
si ca si coincidenta fix azi m-am uitat pe anticariat la cărți.
îți recomand târgul cărților
fie ele cărți mai vechi, dar cu 1 2 3 4 lei etc, merita.
de 50 de lei mi am luat 17 cărți acum un an.
duminica (pana aleg, ca s mii de pagini ) dau comanda de 2 mil, deci îți dai seama câte îmi iau.
60%o sa fie in franceza, ador franceza si vreau sa ma perfecționez, restul beletristica si cărți in genul '' rosu si negru '',

| MorcovMajestic a răspuns:

Vreau sa aud topul lui drimero ca a zis ca e pasionat de literatura rolling on the floor

| Madalin0524 a răspuns:

Vreo 46 de cărți anul ăsta.
Top 6:
1. Omul în căutarea sensului vieții de Viktor Frankl
2. Gânduri către sine însuși de Marcus Aurelius
3. Iron Prince de Bryce'O Connor
4. Reaper de Will Wight
5. Întoarcerea regelui de J.R.R. Tolkien
6. Bastion de Phil Tucker

| luminitzamaria2008 a răspuns:

Reacher bad luck and trouble