| anonim_4396 a întrebat:

Cate carti ati citit anul asta?

63 răspunsuri:
| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Pai depinde ce citesti, nu toti citesc ca sa memoreze

| Adry05 a răspuns:

4-5

| NLS a răspuns:

N-am mai citit in ultimul timp nimic, din lipsa de chef, timp, si carti (ma aflu in Germania) dar trebuie sa-mi aduc din biblioteca din Romania cate ceva, pentru ca in ultima vreme s-a instalat plictiseala.
Si referitor la ce spunea Gaby, eu obisnuiam sa citesc aproximativ 100 pagini pe zi, cam 700-800 pagini in 7 zile.

| alina2k18 a răspuns:

Nici macar una.

| raMLesS a răspuns:

| RobertMoon a răspuns:

9 cărți citite și 3 pe care nu le-am terminat.

| GdX a răspuns:

Spre rusinea mea, niciuna.

| HazelEyes77 a răspuns:

Cred ca vreo 34.

| Dalmore a răspuns:

40, dar scurtuțe.

| CleanHeart a răspuns:

3.

| Mihai1810 a răspuns:

| Justme1997 a răspuns:

8 sau 9, cam jumate din cate ar fi trebuit sa citesc pentru faculta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sincer sa fiu, m-am apucat d o carte vara trecuta si am citit doar jumate din ea, dar am zis ca fac o pauza si m-am reapucat vara asta, in care am mai citit vreo 10 pagini, si iarasi am zis ca fac o pauza happy happy happy
Cred ca o termin la anul'
Deci in 3 ani o carte
Si ce imi mai ziceau colegii la scoala ca eram tocilar, de-ar fi stiut ei adevarul...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

36. Vrei sa stii cate pagini are fiecare? In medie 600. Si mai am de citit...

| wpetterssone a răspuns:

Dacă documentația de la serviciu se pune la cărți citite, în 8 luni ale anului 2018 am citit peste 25000 de pagini.
În rest, citesc cărți cu teme religioase, Biblia și publicații de înțelegere a Bibliei.

| zăGhost a răspuns:

Cateva... nu fac un scop din numararea lor.

| Elide a răspuns:

15,nu prea am citit multe, deoarece am fost ocupată cu învățatul pentru bac, de regulă, daca imi place cartea, intr-o săptămâna o termin

| unvecin a răspuns:

Vreo 8, cred. happy

Am începute peste 40. sad

| Lucian4 a răspuns:

Codul bunelor maniere.
Am mai citit Termene si conditii la Facebook si whatapp apoi le-am unit si am facut o carte de legislatielaughing

| AlexDarius3 a răspuns:

Anul acesta 0, a stai, manga se pune? daca da Tokyo ghoul dar nu am teerminat inca. Cand eram mic citeam non-stop.

| Andersen2k18 a răspuns:

Intrebarea asta ar fi trebuit pusa politicenilor, nu oamenilor de randhee hee

| RAY a răspuns (pentru Andersen2k18):

Acum 4 ore | Andersen2k18 a răspuns (pentru dany1988):
Este cunoscut faptul ca prin sarpele acela care a ademenit-o pe Eva vorbea Satan. Eu insa nu vad logica ta care lasa de dorit.

nu este cunoscut asa ceva, conform bibliei era un sarpe vorbitor atat

| Crsiti92134 a răspuns:

Nici una.

| Gaby212 a răspuns:

Vad unii care se lauda cu un numar astronomic... Pe bune, fratilor! Atatea n-ati citit voi intr-o viata si deja visati...
Eu am citit numai 4.
Dar le-am CITIT, nu doar le-am studiat coperta! Si erau carti groase, de 500-600 de pagini...Nu "Scufita Rosie" sau "Capra cu trei iezi"!

| anonim_4396 explică (pentru Gaby212):

N-a zis nimeni mai mult de 52, asta e un nr astronomic?

| Dalmore a răspuns (pentru Gaby212):

Dar de unde știi tu ce au citit? big grin

https://imgur.com/a/2PBmT7P

| anonim_4396 explică (pentru Gaby212):

Tu chiar n-ai citit "Crapa cu cinci miezi"?

| anamariarot a răspuns (pentru Gaby212):

Ce ți se pare așa ciudat în a citi 52 de cărți în 8+ luni?

| Gaby212 a răspuns (pentru anamariarot):

Depinde ce fel de carti... povesti care se termina cu 10 capitole citeste si un copil de gradinita.
52 de carti in 9 luni inseamna aproape 6 carti pe luna...Adica o carte la 5 zile.
Asa ceva nu e posibil decat in urmatoarele cazuri:
-citesti pe sarite, ratezi detalii
-cartea nu are mai mult de o suta si ceva de pagini, toate scrise cu litere mari cat titlul de pe coperta
-nu faci altceva decat sa citesti continuu(ori, scuze, nu cred ca exista cineva care sa reziste 9 luni)

Mincinosi sau superficiali...

| Gaby212 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu,draga. laughing

| Gaby212 a răspuns (pentru anonim_4396):

In opinia mea, da.52 de carti in 9 luni inseamna 6 carti/luna.
Adica o carte in 5 zile.
Ori, sa fim seriosi, cine citeste pe banda rulanta?!
Eu stau la o carte in jur de 2-3 saptamani. Daca e mai lunga de 300 de pagini, stau si 4.
Asta avand in vedere ca citesc zilnic.

| anamariarot a răspuns (pentru Gaby212):

Eh, pe naiba. Eu am 48 pe anul ăsta, n-am citit continuu, nici pe sărite, am mai făcut și alte lucruri pe lângă și am avut și o carte de 900 și ceva de pagini printre alea. Dacă nu ai viteza unui copil de clasa I care abia a învățat să citească, trebuie să reușești. În loc să dai scroll pe Facebook, mai citești câteva pagini cât aștepți să se facă ciorba. Uite așa se adună big grin

| Gaby212 a răspuns (pentru anamariarot):

Bine,eu mai merg si la facultate, am avut si sesiune...Nu mai zic.

Daca tot ce faci intr-o zi este o ciorba, normal ca ai timp laughing
Scuze daca am fost un pic cam dur in exprimare happy

| Dalmore a răspuns (pentru Gaby212):

Dacă citești 10 pagini pe zi normal că-ți ia o lună să citești o carte de 300 de pagini laughing.

| anamariarot a răspuns (pentru Gaby212):

Oh, scuză-mă, dragă. Să știi că și eu merg la facultate, și eu am sesiune. Ideea era că îmi gătesc singură, că nu mănânc doar salam pe pâine și că ferestre pentru lectură se pot găsi mereu.
O știi p-aia cu vulpea? O știi... happy

| Dalmore a răspuns (pentru anamariarot):

Exact. Așa și eu, am muncă + facultate, mă trezesc la 5, citesc cât îmi beau cafeaua dimineața, dacă iau prânzul singură, dacă merg cu taxiul/autobuzul, dacă aștept la vreo coadă. Dacă nu-ți place să stai degeaba găsești timp laughing

| Gaby212 a răspuns (pentru anamariarot):

Ce carti ai citit?
Eu:
-Codul lui DaVinci
-Origini
-Toata lumina pe care nu o putem vedea
-Crima din Orient Express

| Gaby212 a răspuns (pentru Dalmore):

Am zis "mai mult de 300 de pagini".
Adica daca sunt cam 450 de pagini si mie imi ia 28 de zile inseamna ca citesc vreo 16 pagini pe zi laughing
Tu nu stii ce scris marunt au cartile citite de mine...Cred ca fontul este sub 14.

| Gaby212 a răspuns (pentru anamariarot):

Cam ce note ai abut in sesiune? Ca medie, eu am avut 9.82...
Si mai lucrez si part-time, ca sa ma intretin. Ajung seara acasa, pe la 9-10...Citesc niste cursuri pana pe la 12 si adorm la birou.

| Dalmore a răspuns (pentru Gaby212):

Vai, mă, eu mă așteptam să înșiri acum numai Dostoievski laughing.

| anamariarot a răspuns (pentru Gaby212):

Câteva care-mi vin în cap:
Drood de Dan Simmons
Telefonul din bikini de Rodica Ojog-Brașoveanu
Suflete damnate și Cenușă și pulbere de Yrsa Sigurdardottir
Inevitabila noastră umbră
Psihologie interculturală
Proștii Europei (o prostie)
Copiii uitați ai lui Hitler
Crimă și pedeapsă
Mituri despre sinucidere
primele 2 volume din La Medeleni
Copiii lui Hansen
Preaiubita de Toni Morrison

Când îmi mai vin în minte, îți mai scriu

| Gaby212 a răspuns (pentru anamariarot):

Stai o clipa..."La Medeleni" de Ionel Teodoreanu am citit si eu tot anul asta, prin ianuarie. Ultimul volum, ca pe primele 2 le citisem in liceu...
Se pune si asta...happy

| Gaby212 a răspuns (pentru Dalmore):

De ce? laughing
Bine, eu sunt la facultatea de istorie si am citit si carti de specialitate...Se pun?

| anamariarot a răspuns (pentru Gaby212):

Se pune orice carte citită. Dacă unul a citit în liceu toate volumele lui Dan Brown, nu înseamnă că nu se mai pun dacă tu le-ai citit la 40 de ani.

| Dalmore a răspuns (pentru Gaby212):

Da

| Bisbiavatar12 a răspuns:

Nici una

| ACTH a răspuns:

Niciuna, ca in fiecare an.

| SantalPorcocale a răspuns:

| Logann a răspuns:

Am citit ATATEA carti. N-ai idee. Am citit TOT CE MI-A PICAT IN MANA. Carte, nuvela, fictiune scurta, catalog ikea, eticheta de detergent. TOT.

| Exal a răspuns:

Mai multe ce au legatura cu dovezile existentei vietii de apoi. (adica de stiinta).

| Dervbt a răspuns:

Una. Suge-o, Ramona. Cautati pe net, nu e vrajeala.

| 1231242 a răspuns (pentru Dervbt):

Salutări!

despre ce este vorba?

| Dervbt a răspuns (pentru 1231242):

O confesiune despre maturizarea sexuala si morala, trecerea de la adolescenta la maturizare. Ti o recomand, e si ceva comedie in carte. E vreo 30 lei.

| GanduriDeCafea a răspuns:

O carte, nefinalizata.