| AvalohAlyn a întrebat:

Cate cărți citiți într-un an sau cate va propuneți și cam ce gen abordați preponderent?

Răspuns Câştigător
| Ramo024 a răspuns:

Intotdeauna am citit de placere. Niciodata nu mi-am propus sa citesc un anumit numar de carti. Am citit cand am avut timp (in concediu). Am citit romane politiste (preferata mea este Rodica Ojog Brasoveanu), clasici ai literaturii universale (Marcel Proust si Jean de La Bruyere sunt preferatii mei). Mi-au placut si recomand urmatoarele carti: -"La rascruce de vanturi" de Emily Bronte, -"Pe strada Mantuleasa" de Mircea Eliade, -seria "Narnia" de C.S. Lewis (pare o carte adresata copiilor, dar eu zic sa o citesti, are 7 volume), -"Povestea Jidovului Ratacitor" de Alexandre Dumas, -"Matusa Julia si condeierul" de Mario Vargas Llosa, -"Parerile despre viata ale motanului Murr" de E.T.A. Hoffmann, -"Spre far" de Virginia Wolf, -"Portretul lui Dorian Gray" de Oscar Wilde, "Pe aripile vantului" de Margaret Mitchell, "In cautarea timpului pierdut" de Marcel Proust, "Caracterele" de Jean de La Bruyere. Astea sunt cateva dintre cartile care mi-au placut. Am citit si altele. Ultima carte citita pe net in format pdf este "Tuturor baietilor pe care i-am iubit" de Jenny Han. Este placut sa citesti. Nu citi de ambitie sau la norma (adica un anumit numar de carti intr-un an). Citeste de placere!