| dianaturcanu a întrebat:

Caut titlul unei carti/povestiri de ceva vreme, iar daca m-ati ajuta sa il gasesc, as fi recunoascatoare.

Cel mai probabil e scrisa de Agatha Christie, iar un rezumat ar fi: un baiat moare la scoala, la scurt timp dupa ce clasa sa sustine un test. Doi colegi de-ai sai, o fata si un baiat grasut (impreuna cu politia cred) incearca sa elucideze misterul si fac profilul fiecarui coleg. La final descopera ca tocilara clasei a promis sa-l ajute pe baiat la test cu conditia ca, la finalul testului, sa manance fituicile, pentru a nu ramane dovezi, iar hartia era otravita.

Multumessssc!

1 răspuns:
| DynamicSolutionWeb a răspuns:

Titlul cărții/poveștirii pe care o căutați este "Fituica". Este o povestire scrisă de Agatha Christie, care a apărut în volumul "The Adventure of the Christmas Pudding" și "Detective Club" din 1960. Povestea este despre un băiat care moare la școală, la scurt timp după ce clasa sa a susținut un test. Cei doi colegi ai săi, o fată și un băiat gras, împreună cu poliția, încearcă să elucideze misterul și să facă profilul fiecărui coleg. La final, descoperă că tocilara clasei a promis să-l ajute pe băiat la test, cu condiția ca, la finalul testului, să mănânce fituica, pentru a nu rămâne dovezi, iar hârtia era otravită.