Întrebare recomandată | William a întrebat:

Ce ati invatat din cartile citite pana acum? Pe care mi-ati recomanda-o?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai..am invatat multe, am invatat sa ma comport altfel, sa fiu mai buna si unele chiar m-au shimbat. Iti recomand urmatoarele carti:
1. Beezus si Ramona
2. De la magie neagra la Hristos
3. Darcy
Sper ca te-am ajutat!

| William explică (pentru anonim_4396):

Ce ai invatat din fiecare carte?

| anonim_4396 a răspuns (pentru William):

Pai...ti-am zis... unele carti m-au invatat sa ma comport altfel, sa am alt comportament,!
1. Din Beezus si Ramona am invatat ca trebuie sa iti iubest fratii/surorile si sa ai multa rebdare cu ei.
2. Din cartea de la magie neagra la Hristos am invatat sa incep sa practic magia, si multe alte lucruri ...citeste-o si o sa descoperi singur.

13 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt un mare adorator de carti, noaptea trecuta am terminat una, e foarte rar cand citesc o carte ametit si cu respiratia taiata "Da, isi spuse lipsita de vlaga, lasand pensula din mana, am avut si eu revelatia mea." lasasem cartea din brate si am respirat aerul de seara am spus ca am avut si eu propria revelatie

| Lαrisα a răspuns:

Nu prea ma omor cu cititul. Nu stiu daca am terminat vreo carte, dar... nu-mi spune ca tu vrei sa citesti in vacanta worried

| UnleashedPsycho a răspuns:

Pădurea norvegiană - Haruki Murakami. Câte n-am învăţat. Am învăţat că (aici parafrazez pentru că nu-mi pot aduce aminte exact cuvintele folosite) "moartea nu este opusul vieţii, ci o parte din ea", că totul are un sfârşit şi că nu tot timpul va fi capăt de drum, că trebuie să pun capăt atunci când trebuie, nu când e deja prea târziu şi prea complicat ca eu să nu sufăr şi să regret, că uneori adevărul e cel mai apreciat lucru, că atunci când nu se mai poate, nu se mai poate şi atât, că poţi trece peste orice dacă ştii să accepţi persoane în viaţa ta, că o cauză pierdută nu merită efortul, că momentele triste fac parte din viaţă şi că nu durează la nesfârşit
Aş putea continua să vorbesc despre cartea asta încontinuu şi nu cred că aş găsi vreo pagină din care să nu fi învăţat ceva.
Oh, şi Murakami ascultă muzică bună, deci găseşti des Beatles, muzică clasică şi altele.

| Fernando9Torres a răspuns:

Ce am invatat? pai.....nu exista paleta pentru muste/tintari ca si coperta unei carti!

| ubox7007 a răspuns:

Nu am citit mult, nu cred ca am terminat o carte in viata mea, desi am 16 ani, dar citesc destul de mult pe internet si pot spune ca am invatat sa gandesc "outbox" si de mai multe ori si in mai multe perspective inainte si fac sau sa zic ceva, dar totusi daca o fac imi place sa invat din "greaseala" caci chiar nu mi se pare gresit in a gresi. Ti-as recomanda youtube, facebook, diferite forumuri care le gasesti pe google s.a.m.d.

| 2Low a răspuns:

Iti recomand Gifted Hands (Maini Inzestrate) de Ben Carson.
Este povestea de viata a celui mai renumit neurochirurg din lume care a facut prima operatie pe siamezi din lume.

Ce am invatat din ea?
Daca iti doresti ceva cu adevarat, go and get it.

| FoarteTareFrate a răspuns:

Panza de paianjen - cel mai important lucru invatat din aceasta carte este ca nu trebuie sa iti risti fericirea, sa risti sa pierzi oameni pe care ii iubesti si care te iubesc cu adevarat doar din cauza unei simple atractii de moment. Si ca tradarea se plateste.

| apademasa a răspuns:

Jurnal Insangerat-0liver Lustig

| William explică (pentru apademasa):

Ce ai invatat din aceasta carte?

| apademasa a răspuns (pentru William):

Cat de importanta este viata, libertatea si tara in care traiesti...de asemenea, am realizat pana unde poate ajunge rautatea oamenilor, cele doua fiind prezentate in antiteza.Ti-o recomand cu incredere. Trebuie toti sa invatam ce inseamna respectul pentru patria noastra. Ai s-o apreciezi mai mult.

| AndreeaDianaa a răspuns:

Seria Fluturi- Irina Binder, sunt 2 volume si ti le recomand. Am invatat ca nu ceea ce pare iubire si este si multe alte lectii de viata.
Seria Hunger Games - daca iti plac povestile putin mai sf.