| anonim_4396 a întrebat:

Ce ati prefera, sa vedeti un film SF sau sa cititi cartea? De ce?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Operele SF, nu sunt documentare, ele descriu evenimente care (inca) nici nu s-au intamplat si poate nici nu se vor intampla vreodata. Sunt povesti plauzibile despre viitor.

Cartea imi pune in miscare FANTEZIA, bazata pe experienta si inteligenta mea.
O carte buna, citita de mai multe ori, ma provoaca de fiecare data sa "vad" evenimentele in mod diferit.

Filmul este facut dupa fantezia unui regizor, cu tehnologia existanta.
Este O viziune, proiectata tot timpul prin singura pelicula facuta.

Exista carti care sunt mai bune decat filmul facut dupa ele, dar si multe filme bine facute, chiar dupa carti aproape nesemnificate.

Din motivele de mai sus, cel mai des prefer sa citesc intai cartea, mai ales daca este vorba de beletristica.
Cu toate acestea, datorita tehnologiei si bugetului mult mai ridicat decat al meu, multe filme SF iti dau impresie vizuala chiar mai buna decat propria mea fantezie.

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Eu filmul l-aș prefere. Stau rău cu timpul liber

| PainTech a răspuns:

Daca as avea timp as citi cartea, dar in situatia curenta ar merge mai bine filmul.

| iAMVi a răspuns:

Depinde de fiecare, unora chiar le face placere sa citeasca, eu unu nu mi-am descoperit inca pasiunea asta.

| AlexChi a răspuns:

Filmul SF deoarece cartea nu are poze.

| zăGhost a răspuns:

Niciuna. SF-ul e unul din genurile pe care nu pot sa le gust.

| Adry05 a răspuns:

La SF cred ca-i mai fain filmul. Acum conteaza si sa fie bine facut.

| Violleta2022 a răspuns:

Intai sa citesc cartea si apoi sa vad filmul.
Si chiar mi s-a intamplat asa cu: "Dune" si "Jocul lui Ender".

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Citește Războiul lumilor al lui H.G. Wells, apoi vezi filmul lui Spielberg. Cred că te convingi pentru totdeauna că nu poți compara o carte cu un film. happy

| AvalohAlyn a răspuns:

Sa citesc cartea apoi sa vad filmul.E mai frumos asa.Dar cateodata mai vad doar filmele fiindca cartile sunt prea stufoase. Dupa dispozitie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa vad filmul, mi se pare mult mai interesant dar asta nu inseamna ca nu mi-ar placea si sa citesc numai ca eu traiesc mult mai bine un film decat o carte.