| Amalia_Elena_1971 a întrebat:

Ce avantaje/dezavantaje îți oferă o carte pe care o citești în engleză?

5 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Pai daca stii engleza are acelasi avantaj pe care il are o carte in limba romana

| Rorro_Mexicanos_1985 a răspuns:

Daca stapanesti bine limba engleza, ai sa intelegi mai bine subtilitatile expunerii, daca in schimb nu intelegi sa-ti traduci in minte anumiti termeni, mai mult te enerveaza, fiindca trebuie sa tot cauti in dictionar sensurile cuvintelor.

| minrest a răspuns:

1. Daca cartea a fost scrisa in engleza, si o citesti in engleza, o citesti in original. Nu pierzi nimic prin traducere. 2. Citind cartea in engleza, iti imbunatatesti engleza. Iar de engleza ai nevoie ca sa citesti ce nu s-a tradus in romana, carti si articole la varf din toate domeniile. 3. Limba engleza este un mijloc de expresie mai bogat si mai subtil decat limba noastra, parca e facuta sa ajute gandirea sistematica.

| Logann a răspuns:

Ăăăă, gen, citesti cartea in limba in care a fost scrisa?

| AFR81 a răspuns:

Avantaje: iti pui mintea mult mai mult la contributie si faci progrese si iti dezvolti vocabularul in limba respectiva.
Dezavantaje: e posibil sa nu intelegi sau sa intelegi gresit anumite pasaje.