| SuneteDeChitara a întrebat:

Ce carte citită v-a impresionat atât de mult încât să o recomandaţi şi altora?

Răspuns Câştigător
| Gregory a răspuns:

Salutare! La mulți ani! Cum Sfânta Scriptură (Biblia) este cartea de căpătâi a omului, consider că ar fi bine să fie citită de cât mai mulți dintre noi, deoarece conține multe sfaturi utile și ne ține aproape de Dumnezeu. Îmi plac foarte mult cărțile de spiritualitate ortodoxă. Recomand cu drag:
- „Pelerinul român";
- „Pelerinul rus";
- „Viața Părintelui Gheorghe Calciu";
- „Viețile Sfinților";
- „Filocalia pentru tineri";
- „Fericitul Ioan Maximovici - viața și minunile";
- „O călătorie ortodoxă din întuneric în Lumină. Când și cum L-am întâlnit eu pe Dumnezeu, la propriu" (http://www.scribd.com/......-propriu);
- cărțile autorului Danion Vasile;
- „Ortodoxia și religia viitorului" (Ieromonah Serafim Rose);
- „Cum să îți mântuiești sufletul" (Sfântul Teofan Zăvorâtul);
- „Iannis cel nebun pentru Hristos" (Dionisie A. Makris);
- cărțile Părintelui Arsenie Boca;
- „Ne vorbește Părintele Cleopa";
- „Iată duhovnicul: Părintele Arsenie Papacioc".
Și cu siguranță mai sunt, dar momentan doar pe acestea mi le amintesc. Prin citirea unei cărți descoperim multe lucruri folositoare, învățăm lucruri pe care le putem aplica în viața de zi cu zi, ne dezvoltăm limbajul, creativitatea etc. Deci cititul este foarte benefic și aduce un plus de bine vieții noastre. :)

29 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Contele de Monte Cristo
Cetatea blestemata
Cei trei muschetari

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Inca nu am terminat-o, dar iti recomand neaparat seria "A song of ice and fire", de George r.r. Martin.

| WhiteLife a răspuns:

"Coliba unchiului Tom" de Harriet Beecher Stowe
"Secretul multumirii" de Harriet Lummis Smith
Si nu in ultimul rand, bininteles, Biblia.

O seara placuta si Craciun fericit!

| FadetoBlack a răspuns:

La răscruce de vânturi - Emily Bronte
Imaginea din oglindă - Sandra Brown
Spulberă-mă - Tahereh Mafi
Prinţul Fermecător - Julie Garewood
Viaţă la limită - Nora Roberts
Şi mai sunt.

| introduaicinumele a răspuns:

Buna!
Depinde ce-ti place si tie. De exemplu mie imi plac cartile de aventura. Si imediat o sa incep Aventurile lui Tom Sawyer.
Craciun fericit!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt atat de multe
toba de tinichea, decojind ceapa de gunther grass, un veac de singuratate, noaptea de sanziene, cimitirul bunavestire si atat de multe altele. le-am insirat haotic

| SuperNovaaaaa a răspuns:

Fantomele ne ştiu toate secretelelove struck

| Kriss96 a răspuns:

"Agonie si Extaz" de Irving Stone.O carte despre viata lui Michelangelo.Nu este deloc plictisitoare.Chiar daca este despre viata unui mare sculptor, si nu despre vampiri, este o carte foarte interesanta.

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru Kriss96):

Am citit-o, si pot spune ca acest roman biografic este destul de bine realizat.Bine punctat cu vampirii aia laughing

| Euletitia a răspuns:

Buna! ar fi mai multe astfel de carti:
"Jane eyre", "pe aripiel vantului", La rascruce d evanturi", "Qvo vadis", "Lorelei", "Elevul Dima dintr-a saptea", "Coliba unchiului Tom" etc. dar pe tine ce carte/ce carti citita/citite te-a/te-au impresionat si o/le recomanzi?

| Bitzy a răspuns:

Bună! Voi încerca să-ți dau o listă (căci nu pot avea doar o carte preferată) și niște argumente sau păreri.Personal,nu-mi plac descrierile, vreau ca autor să povestească mult fără prea multe detalii dar uneori, oricât de multe s-ar afla într-o carte pentru mine contează enorm sfârșitul.
1. Diabolicele - Boileau Narcejac --> A fost o carte după părerea mea perfectă. Acțiunea predomină și finalul este unul plin de suspans.
2. Dulce ghinion-Kevin Alan Mike --> Autorul a îmbinat foarte bine acțiunile.E o carte ușoară.Se prezintă viața unei fete pesimiste ce a suferit un accident.
3. Bărbatul din tablou-Susan Hill --> Această carte m-a surprins enorm.Nu e deloc plictisitoare.Mai mereu rămâi captivat de acțiuni.Suspansul domnește.
4.Pentru dezvoltarea personala, dacă ai chiar și 10 ani sau poate chiar 18, 30! Depinde de fire, dacă ești jucăușă și vrei activități, îți recomand cărțile scris de Jennie Kim.
Dacă dorești niște clasici și ești romanitică : Enigma Otiliei-George Călinescu, Lorelei-Ionel Teodoreanu, Maitreyi-Mircea Eliade, Donna Alba-Gib Mihăilescu.
Și volumele : Cronicile lumii pământene de Licia Troisi *3 volume* ți le recomand dacă vrei să trăiești o perioadă cu totul specială dar emoționantă, plină de suspans.
Sper că nu am făcut greșeli. Sper să te fi ajutat. Sărbători fericite!

| Bitzy a răspuns (pentru Bitzy):

Nici nu am văzut cât am scris :o Sper să nu te plictisești citind!

| Resurrection a răspuns:

Magicianul de John Fowles

Răspuns utilizator avertizat
| DeyutzaDeea a răspuns:

Cartile din colectia "Jurnalele Vampirilor„ sau cele din colectia "Vampirii Sudului„!

| M4gd4L3n4 a răspuns:

laughing
1 Vampirii din morganville
2 academia vampirilor
3 altfel de ingeri
4 Amurg
5 Jurnalele vampirilor
6 hotel vendome
7 Fortele raului absolut
8 sange albastru
9 incredere tradata
10 nascuta in gheata
big grin

| Huruse a răspuns:

Cel mai iubit dintre pamanteni - Marin Preda

| MARgOSHA a răspuns:

Romeo si julieta

| Aimée34 a răspuns:

Oricat de multe romane sf, moderne ai citi, trebuie sa recunosti ca cele mai pretioase carti ale literaturii sunt cele clasice. Iti recomand romanele lui Jane Austen ( northanger abbey, sense and sensibility), Lev Tolstoi ( Anna Karenina ), Emily Bronte ( La rascruce de vanturi ), Charlotte Bronte ( Jane Eyre ), Victor Hugo ( Mizerabilii ).
Sper ca te-am putut ajuta!

| sisimiki a răspuns:

Fram ursul polar sau heidi

| AnnA_8929 a răspuns:

Mandrie si prejudecata de Jane Austen
Persuasiune de Jane Austen
Pasarea Spin de Collen McCullough
Jane Eyre de Charlotte Bront
Se numea Sarah de Tatiana de Rosnay
Academia Vampirilor de Richelle Mead
O zi de David Nicholls
Draga John de Nichollas Sparks
Un simplu geniu de David Baldacci
Pe aripile vantului de Margaret Michelle

| pamparampam a răspuns:

L'homme qui rit de Victor Hugo
Tess d'Urberville Thomas Hardy

| Allison a răspuns:

Academia Vampirilor

| Asoflo a răspuns:

Amintiri din copilarie laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Asoflo):

Prima si ultima carte citita de tine, banuiesc laughing

| Geeeee0 a răspuns:

Doamne am citit nenumarate carti dar iti pot da niste sfaturi. Cele mai bune carti sunt cele scrise de Sandra Brawn:Tu esti tatal copilului meu

| SeirinaChanLiart a răspuns:

Micul Prinț
Cartea de nisip ( este un text )
Poveste fără sfârșit ( roman)
Singur pe lume ( roman )
Black Beauty ( preferata mea)
O zi bună!

| Dede0206 a răspuns:

Alchimia Dragostei de Amanda Quick-este o carte de dragoste
Zece negri mititei de Agatha Christie-este o carte de aventuru care te tine mereu in suspans
Tainele trecutului de Amanda Quick
Mai multe dar astea mi-au placut in mod special.

| leloup a răspuns:

"Imparatul mustelor" de William Golding - o carte incredibil de realista. E vorba despre o trupa de copii care arata cat de rea poate deveni specia noastra. E un exemplu in miniatura despre ce s-ar putea petrece daca nu suntem mai "umani" unul cu altul.