| AvalohAlyn a întrebat:

Ce carte de tipul dezvoltare pers/motivaționala poti spune că te-a ajutat și cum te-a ajutat mai exact?

2 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Treaba cu dezvoltarea personala si motivationalele nu au nici o eficienta dovedita, merge de la om la om. Problema cu ele e ca daca iei 1000 de aomeni si le spui la toti ca sunt minunati si ca pot sa faca orice o sa ai cativa care chiar sunt minunati care pot sa faca orice. Dar ce faci cu restul care nu pot si pe care ii vei ingropa mai tare decat erau?

Singura metoda semi valida de dezvoltare personala e psihoterapia unde impreuna cu un terapeut iti identifici punctele slabe si lucrati pentru a te dezvolta.

| Shammal a răspuns:

Arta de a iubi - Don Miguel Ruiz

Cel mai puternic sentiment spun eu ca este iubirea iar sentimentele sunt puncte importante in ceea ce traim noi zi de zi. Daca ne gandim deciziile pe care le luam sunt influentate radical de starea pe care o avem, atunci cand esti suaparat nu mai vezi nimic iar cand esti fericit, infuzat cu iubire imaginatia iti zburda si poti sa vezi lucruri pe care unii le-ar numi fantasmagorii.
Autorul in carte aduce o perspectiva asupra iubirii ce a sunat ca adevarat in mine si a fost un inceput al schimbarii in gandirea mea, in felul in care vad eu lumea acum. Pe langa asta sunt multe alte informatii utile in carte insa ca orice informatie noua, trece-o prin filtrul tau si apoi integreaz-o, nu o lua ca atare sau nu ignora restul informatiilor pentru o informatie care nu ti se pare ok.