| IonutValeriu a întrebat:

Ce carte despre spiritualitate recomandati? O carte in care sa intelegi sensul vietii, sa intelegi legea atractiei, chestii de genul. Dau funda.

5 răspunsuri:
| Werrich a răspuns:

Recomand cartea "Secretul" de Rhonda Byrne.
Secretul cuprinde întelepciune de la învatatori din vremea noastra – barbati si femei care au folosit-o pentru a dobândi sanatate, bunastare si fericire. Aplicând cunoasterea Secretului, ei aduc la lumina întâmplari captivante de vindecare a unor boli, de redobândire a sanatatii, de depasire a unor obstacole si de obtinere a ceea ce multi oameni ar considera imposibil.

https://www.librex.ro/dezvoltare-personala/secretul-rhonda-byrne.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1 - BIBLIA
2 - "Calea către Hristos"
3 - "Secretul"
4 - "Lumea noastră, încotro?"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biblia.

| FoxyM a răspuns:

Salutare! Recomand "Secretele întregii vieți".
Sunt 2 volume, scrise de 2 autori români. Te vor surprinde și îți vor schimba perspectiva despre tot ce cunoști tu în acest moment despre spiritualitate, sensul vieții și rolul fiecăruia pe acest pământ.

| Bluestar15 a răspuns:

"Spiritualitatea" care nu tine cont de faptul ca omul este atat trup cat si suflet nu e deloc spiritualitate, e cel mult o filosofie diluata si foarte slaba in continut. "Spiritualitatea" care neaga ritualul religios si rolul rugaciunii e o filosofie care nu intelege felul in care e structurat omul. Legea atractiei, secretul, Osho si alte cele se incadreaza exact aici. Cat despre sensul vietii, faptul ca omul poate contempla vesnicia demonstreaza faptul ca sufletul uman este facut pentru vesnicie. Urmatoarea intrebare este desigur: Cine este creatorul meu si ce relatie pot avea cu El? Iar la aceasta intrebare nu poate raspunde decat crestinismul, intrucat este singura religie care arata ca Dumnezeu s-a facut om pentru ca noi sa putem deveni precum Dumnezeu.Doar acesta poate fi sensul autentic al vietii: mantuirea, trairea in vesnicie a starii de iubire alaturi de Dumnezeu si de ceilalti oameni, iar aceasta incepe desigur inca de pe pamant. Toate celelalte religii trateaza omul ca pe un animal dragut, dar care nu va fi niciodata suficient de bun.De aici incolo incepe desigur lucrarea crestina, iar aceasta se face in biserica (una e sa citim, dar aceea e harta, nu traseul, e ca si cum am citi despre mancare in loc sa mancam) prin rugaciune, spovedanie, impartasanie etc., iar prin toate acestea omul creste in virtute si lucreaza sensul propriei vieti inca de aici de pe pamant (nu doar citeste despre el, ci il si lucreaza, devine plin de sens si traieste aceasta stare). Daca vrei totusi si lecturi, recomand sa incepi cu evanghelia, cartile parintelui Cleopa si cu predicile parintelui Calistrat si usor-usor poti citi si alte carti ale sfintilor parinti.Toate cele bune! happy