| Jeremy1 a întrebat:

Ce carte pe care ati citit-o v-a dat o noua perspectiva asupra vietii?

18 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pe aripile vantului.De Margaret Mitchell.

| Lizzu a răspuns:

Sunt doua.

"Conversatii cu Dumnezeu" de Walsch
"Lust for life" ("Bucuria de a trai ") de Irving Stone happy dupa viata lui Vincent Van Goch, foarte detaliat.
A doua pur si simplu superba. Ti-o recomand.

| suffarstar a răspuns:

Coliba unchiului Tom de Harriet Beecher Stowe. Dureros de frumoasa.

| BroascaCuElice a răspuns:

Sânge Satanic
Ani cu alcool și sex

| mimiwewem a răspuns:

Păi.
Mulțumesc pentru amintiri de Cecelia Athern

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oceanografie.

| bloodyhell a răspuns:

Bucuria Vietii-Irving Stone
In Salbaticie-John Krakauer
Idiotul- F.M.Dostoievski

| Euletitia a răspuns:

Buna! Mi-au placut mult si m-au impresionat deopotriva multe romane, dintre car5e as mentiona "Pe aripile vantului"-Maragret Mitchell, "La rascruce de vanturi'-Emily Bronte, "Jane Eyre"- Charlotte Bronte, "Qvo vadis"- Hewnryk Sienkiewicz, "Coliba unchiului Tom"- Harriet Beecher-Stowe, "Rosu si negru"- Stendhal, "Panza de paianjen"- Cella Serghi, "Lorelei"- Ionel Teodoreanu. Toate m-au invatat ce inseaman a iubi, a spera, a lupta pentru a reusi in viata, ce consecinte au ambitia, orgoliul si setea dupa bani nemasurata, dar si forta credintei curate si puternice in Dumnezeu, care infrunta pana si moartea si razbate de fiecare data. SCuze ca am precizat asa multe tiluri, dar mi-e imposibil sa laeg doar unul sau doua, dimpotriva, la lista de mai sus mai pot adauga multe si multe carti. De fapt, aproape tot ce ma citit m-a facut sa am o anume perspectiva asupra vietii, a istoriei, a dragostei, a religiei si nu numai si a vut un impact asupra mea.

| Park1Suin a răspuns:

Harry Potter.Ma invatat ca nimeni nu e perfect,si totodata ca fiecare dintre noi avem o personalitate aparte. Avem si puteri(nu ma refer la puteri de genul focus-pocus). Fiecare persoana are puterea de a iubi, a cunoaste, a intelege, a se descurca, sau altele.
A ta care a fost?
Funda?

| DragosConstantin a răspuns:

Dincolo de Bine si de Rau de Friedrich Nietzsche.

| Jeremy1 explică (pentru DragosConstantin):

O cumparasem si eu acum cateva luni dar n-am avut niciodata sansa s-o citesc. O sa-mi fac timp pentru ea happy.

| GoldandSilver a răspuns:

Frumoasa niverneza de Alphonse daudetsi Coliba unchiului Tom de H.B.Stowe.

| Kesariona a răspuns:

Dacă te referi la un roman propriu zis, "Adam şi Eva" de Rebreanu. Dacă putem lua orice carte, "Fericirea de a cunoaşte calea", Părintele Arsenia Boca.

| ellaells a răspuns:

Mirosul lumii.

| Radu_Bogdan_Ionut_1990 a răspuns:

Cel mai mult m-a schimbat Think Big, de Ben Carson. M-a pus pe ganduri si Adam si Eva de Liviu Rebreanu sau Alchimistul de Paulo Coelho. Si cred ca mai sunt.

| tgiabberriieul a răspuns:

Contele de Monte Cristo.

| cioaracalin a răspuns:

Biblia...

| SereneMe a răspuns:

Cred ca aproape toate cartile citite au avut o influenta asupra mea. Cartile sunt ca oamenii. O carte prafuita, mirosind a timp trecut si a rasfoiri e ca un batranel incaruntit care are ceva de spus. O carte noua iti da impresia ca ai descoperit un taram neumblat, numai al tau. O carte, oricum ar fi ea iti descopera felul de a gandi a scriitorului sau. Cum sa nu te schimbi daca citesti un om? Prima carte care m-a schimbat intr-o oarecare masura a fost "Heidi, fetita muntilor" de Johanna Spyri. A fost prima carte citita in intregime si pentru ca eram micuta, m-a facut sa imi doresc sa fiu ca ea: genul de om care iubeste pana a renunta la micile bucurii, indragostit de inaltimi, si destul de gingas incat sa iubeasca o pisicuta.
Mai tarziu, "Urme in zapada", "Misterul din Padure", "Fabiola", "Quo Vadis", "Cosuletul cu flori". Majoritatea povesti de viata. Utima carte care mi-a placut mult a fost "Mizerabilii" de Victor Hugo. Roman al exemplelor de curaj, altruism, dragoste, credinta.