| Istrate_Daria_1993 a întrebat:

Ce carti ar mai trebui sa citesc pentru clasa a 5-a?

Răspuns Câştigător
| ALEX77721 a răspuns:

Citeste romanul Neamul Soimarestilor Este interesant si important p/u virsta ta! Funda?

6 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Vezi o serie de răspunsuride mai sus!

| Euletitia a răspuns:

Buna!
"Ciresarii"- Constantin Chirita(am "devorat" cele 5 volume ale acestui roman la varsat ta)
"la Medeleni"- Ionel Teodoreanu
"Cismigiu & comp", "Buna dimineata, baieti!"- grigore bajenaru(o carte superba despre scoala, primul volum din exoperienta elevului, al doilea volum din experienta invatatorului si a profesorului, care nu are cum sa nu-ti placa)
"David Copperfield"- Charles Dickens(un roman bun, scris de un clasic al literaturii engleze, care iti va trezi gustul pentru lecturile valoroase, pentru capodoperele literare)
"Micul print"- Antoine de Saint-Exupury(aparent o fictiune banala dar foarte profunda in smenificatii)
"Batranul si marea"- Ernest Hemingway
"Clatoriile lui Gulliver"- Johnathan swift
"Robinson Crusoe"- Daniel Defoe(l-am recitit de vreo 3 ori pe la 12-14 ani)
"lassie se intoarce acasa"- Eric Knight(cat am mai citit si reciti cartea asta in copilarie si preadolescenta, e superba, mai ales daca iti plac animalele)
"Colt-Alb"- Jack London (o lata carte furmoasa despre animale, opera a unui autor consacrat)
"Fram, ursul polar"- cezar petrecsu(singura carte cu animale din literatura romana pe acre am citit-o si am adorat-o...imi plac mult cartile cu animale pentru ca iubesc animalele, iar la varsta ta astfel de romane sunt incantatoare)
Lectura placuta, sper ca te-a ajutat raspunsul meu si mult succes la scoala iti doresc!

| andy332546 a răspuns:

Uite, eu sunt in clasa a VI-a si am citit cartea Neamul Soimarestilor la recomandarea tatalui meu, este mai mult pentru baieti. Profesoara mea de romana ne-a recomandat,, Singur pe lume" de Hector Malot,,, Domnul Cascador " de Jules Vernes,,, Tom Soyer ",,, Colt Alb",,, Calatoriile lui Guliver " iar eu iti recomand,, Insemnarile unei pustoaice" (eventual toate volumele) sau daca vrei mi s-a parut interesant si haios,, Jurnalul unui pusti " (toate volumele). Sper ca ti-am fost de ajutor.

| CornelBenq a răspuns:

Romanul Calatoriile lui Greand pym happy

| ByAnKaAlEx a răspuns:

Du-te la biblioteca si alege-ti niste carti care iti plac tie si care sunt potrivite pentru. varsta ta!
Vorbeste cu profesoara ta de romana!