| Jus7t a întrebat:

Ce cărți ați mai citit?
Ceva preferate aveți?
Lăsați aici cât mai multe, de orice fel.

Răspuns Câştigător
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Hmm, îți trimit, dar să-mi zici măcar orientativ ce-ți place sau ce ai mai citit și ți-a plăcut, că eu degeaba îți trimit o ciorbă de Kafka și toți nebunii mei dacă pe tine te plictisesc crying

Nu citesc zilnic, am perioade în care nu citesc chiar deloc, doar că citesc cărți destul de scurte (nu trec de 300 de pagini des) și atunci le citesc dintr-un foc când am timp laughing. Nu îți imagina că citesc numai romane, n-am înnebunit. Citesc și multe în paralel, de exemplu seara când am chef să citesc, nu o să-mi bat capul cu Dostoevsky că-s obosită, așa că mai ciupesc dintr-un volum de povestiri scurte sau un volum de poezie sau când am stare mai citesc și teatru. Na, se adună în timp. Și cheful vine când mă uit prin Kindle, văd că am 1000+ cărți necitite și o iau razna că mă gândesc că mâine mor și n-am trecut prin toate măcar să am o idee laughing))))

Eu nu recomand să te obligi să citești x pagini pe zi dacă acel x e un număr ce trece de 5 pagini pentru că o să simți o presiune inutilă, mai bine îți propui să citești 10 minute pe zi, e suficient și foarte realizabil pentru că e imposibil să nu găsești 10 minute când bei cafea, când aștepți o mașină, când te speli pe picioare (bine, aici nu laughing)) ). După câteva pagini citite, dacă îți place cartea, îți vine natural să continui.

17 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Justuleț, eu am citit 56 de cărți anul ăsta, nu pot să fac listă crying
Dar îți foarte recomand orice de Zafon love struck

| Jus7t explică (pentru supadeceapa):

Supica,când ai timp, îmi trimiți in privat o listoaica dacă îți aduci aminte și dacă eventual găsești una prin laptopu tau. Sau PC. Sau ce ai. Dacă ai. Sau daca nu, când îți ard degetele și ai chef de scris faci lista.
Mult mai citești tu thinking

Daca nu, mersi și de recomandare asta. laughing

| Jus7t explică (pentru supadeceapa):

Și tu...ai vreun obicei zilnic de a citi, gen X număr de pagini, sau y minute? Ori citești când ai chef și ce ai chef, iar întâmplarea face să ai chef cam des? laughing

| Jus7t explică (pentru supadeceapa):

sad O să citesc ceva de Zafon întâi și după dau eu de tine thinking

Și fix așa mă gândeam și eu laughing Să citesc minim 5 pagini, dacă îmi vine cheful de mai mult e altceva, dar sa fie minimul ăsta.
Sunt și multe beneficii în a avea un obicei de genul, pentru creier mă refer... înafara de restul.

Dar oricum, chiar daca faci pauze vad că recuperezi laughing
Și hai că nu mori mâine, ajungi la 95 de ani, bătrânică și vai de capul tău, de abia aștepți.
Vedem după ce o sa fie...nimic, ne reîncarnăm, cine știe.

| supadeceapa a răspuns (pentru Jus7t):

Hmm, îți trimit, dar să-mi zici măcar orientativ ce-ți place sau ce ai mai citit și ți-a plăcut, că eu degeaba îți trimit o ciorbă de Kafka și toți nebunii mei dacă pe tine te plictisesc crying

Nu citesc zilnic, am perioade în care nu citesc chiar deloc, doar că citesc cărți destul de scurte (nu trec de 300 de pagini des) și atunci le citesc dintr-un foc când am timp laughing. Nu îți imagina că citesc numai romane, n-am înnebunit. Citesc și multe în paralel, de exemplu seara când am chef să citesc, nu o să-mi bat capul cu Dostoevsky că-s obosită, așa că mai ciupesc dintr-un volum de povestiri scurte sau un volum de poezie sau când am stare mai citesc și teatru. Na, se adună în timp. Și cheful vine când mă uit prin Kindle, văd că am 1000+ cărți necitite și o iau razna că mă gândesc că mâine mor și n-am trecut prin toate măcar să am o idee laughing))))

Eu nu recomand să te obligi să citești x pagini pe zi dacă acel x e un număr ce trece de 5 pagini pentru că o să simți o presiune inutilă, mai bine îți propui să citești 10 minute pe zi, e suficient și foarte realizabil pentru că e imposibil să nu găsești 10 minute când bei cafea, când aștepți o mașină, când te speli pe picioare (bine, aici nu laughing)) ). După câteva pagini citite, dacă îți place cartea, îți vine natural să continui.

| RxTx a răspuns:

Era să zic de pleșcoi :)
Osho - Meditatia: arta extazului
https://www.printrecarti.ro/......zului.html

Am mai citit proverbele din Bibilie chiar ți-le recomand
Iti mai recomand tot din Biblie Psalmii

https://www.youtube.com/watch?v=AK86Q8Oyct0

Chiar merită, lasă prejudecățile si fandoselile si încercă să citești proverbele din Bibilie să vezi cât de frumoase sunt
Apoi te vei indrăgosti pe urmă psalmii si daca vrei inca ceva tot așa frumos pe locul trei se cheamă
predica de pe munte

https://www.youtube.com/watch?v=_OrO5ZsMm3Y

| trophin a răspuns (pentru RxTx):

A le asculta nu înseamnă a citi

| RxTx a răspuns (pentru trophin):

Vai ia ascută tu vreo carte de la OSHO
nu există nici una audio si in medie au cam 300 de pagini iar eu citesc câte una fără să respir fără să mă culc fară să fac nimci altceva până când nu o termin.

Am dat link-urile de pe Youtube doar asa ca sa vada pe scrurt si repede ce alte lucruri ii mai recomand să citescă referitor la psalmi si proverbe. din punctul meu de vedere mertă a fi citite.
JUR CĂ AM CITIT BIBLIA MĂCAR O SINGURĂ DATĂ CAP COADĂ in decurs de 1 an
de pe hârtie
totă biblia cu ochii mei dacă la asta spui citit
Apoi am mai recitit-o cred că incă de 2 ori dar pe bucăți in decursul anilor

| trophin a răspuns (pentru RxTx):

"ascult" destule filme și documentare care se bat cap în cap. Dacă stau ascult și Biblia numai înțeleg ceva

| RxTx a răspuns:

Zilele trecute am citit cartea acesta
https://www.google.com/......ps?/search

FONDATORI DE MARI RELIGII

| trophin a răspuns (pentru RxTx):

Am citit niște cărți de pe vrea lu bunicu de la iazurile, polițiste, mister, creatorul acelor cărți numai știu cine era, ca era unul singur. Și nu aveau continuitate. În tari străine mai purtam vreo doua volume, de făceau câte un DEX... De numai aveam bere, ma apucam și citeam laughing

| RxTx a răspuns:

Am stat si eu in carantina inainte sa se renunte la covid in ultimile zile am prims si eu 11 zile de carantina si credeam ca o sa vina militia pe acasa sa ma intrebe de sanatate asa ca am zis sa mai dau putin jos untura de pe crerier si ma captivat acest dictionar
https://www.anticariat.net/......dgr=205878 gclid=EAIaIQobChMI6qPKv-Dx-AIVJo1oCR3wbAWaEAQYBSABEgK1KPD_BwE

Dictionar de cuvinte, expresii, citate celebre

| RxTx a răspuns:

Când nu am ce să fac mai ciresc despre artsti
https://www.printrecarti.ro/......viata.html

mai ascut câte o melodie

| trophin a răspuns (pentru RxTx):

La cât am citit în seara asta as putea sa scriu o carte rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numele trandafirului.

| trophin a răspuns:

Am vrut sa citesc un manual de istorie de clasa a VII-a sau a Viii-a. nu mia plăcut și nici nu îmi place prea mulți ani, numere, cifre. La matematica înțeleg, ca numerele "e baza".
A domnit un am, după 5 a mai domnit 3 ani etc
happy

| RxTx a răspuns (pentru trophin):

Eu am fost gata gata sa raman corigent in clasa a VII-a la istorie.
Doar că s-a rezolvat i-am adus o sticlă de vin din mezolitic paneolitic si mai aveam o oala veche ce avea câteva mii de ani si am donat-o liceului chiar era veche pe bune si m-a lasat in pace.

| smecheru402 a răspuns:

Șuncă pe pîine - Charles Bukowski