| anonim_4396 a întrebat:

Ce cărți ați putea recomanda unui copil de 13 ani.Sa fie ceva captivant

Răspuns Câştigător
| wpetterssone a răspuns:

Romanul adolescentului miop - Mircea Eliade
Marile speranțe – Charles Dickens
Jane Eyre – Charlotte Bronte
Hoțul de cărți – Markus Zusak
Jurnalul unui adolescent timid – Stephen Chbosky
De veghe în lanul de secară – J.D. Salinger
Nouă povestiri – J.D. Salinger
Împăratul muștelor – William Golding
Sub aceeași stea – John Green
Cei trei muschetari – Alexandre Dumas
La sud de graniță, la vest de soare – Haruki Murakami
Elevul Dima dintr-a șaptea – Mihail Drumeș
Invitația la vals – Mihail Drumeș
Scrisoare de dragoste – Mihail Drumeș
Pe aripile vântului – Margaret Mitchell
Căutând-o pe Alaska – John Green
Absolut tot - Nicola Yoon

| Dalmore a răspuns (pentru wpetterssone):

Ce înțelege un copil de 13 ani din De veghe în lanul de secară?

| wpetterssone a răspuns (pentru Dalmore):

Inițial am citit-o sub numele Räddaren i nöden când aveam 14 ani, apoi la 21 de ani am citit-o în română.

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Harry Potter!

| Plato a răspuns:

Eu ti-as recomanda sa nu citesti maculatura, carti comerciale, ci sa citesti ceva cu adevarat valoros din care sa inveti ceva pozitiv. Totusi, 13 ani e prea devreme pentru a citi Marcel Proust, asa ca ti-as recomanda "Elevul Dima dintr-a saptea", cu siguranta te va bucura, nu ar trebui sa fie prea dificila, depinde si de experienta pe care o ai. Chiar imi face placere sa vad interes pentru lectura din partea copiilor.

| RobertMoon a răspuns:

Seria Harry Potter, seria Cronicile din Narnia, Ghidul micului astronom prin univers (tocmai ce a apărut și e foarte interesantă), Comoara din insula, Cum să îți dresezi dragonul, Călătorie spre centrul pământului, Seria pisicile războinice, Copii căpitanul Grant, Capitan la cincisprezece ani.
- Mai cate ceva, dar astea sunt interesantehee hee majoritatea le-am citit când aveam vârstă necesara.

| Justme1997 a răspuns:

Seriile: Ucenicul vraciului, Harry Potter, Jocurile Foamei

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Introducere in securitate cibernetica si hacking. SIgur o sa ii placawinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce are asta cu întrebarea?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Seria Harry Potter, Toate seriile Casandrei Clare, Seria Tronul de Cleștar de Sarah J. Maas, Seria Magisterium de Holly Black și Cassandra Clare, Seria Narnia, Academia Vampirilor, Copacul cu Minciuni de la editura Arthur, Seria Pisicile Războiului, Seraphina, Seria Regina Roșie.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ai putea sa mi dai un linkul de la seriile "Harry Potter"? Nu pot gasi

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cum adică link, mergi la bibliotecă și le iei, sau caută pdf pe scribt dacă vrei versiune online.

| Iunix a răspuns:

Orice film bun.
Nu mă omor cu cititul de cărți şi totuşi citesc cu voce tare orice text la prima vedere perfect fără greşeli.

| Raluca10006 a răspuns:

Salut. Eu am 12 ani și mie mi-a plăcut seria Harry Potter și îmi plac cam toate cărțile de la Arthur Smart și history. Faina mai e și seria Narnia. Mi-a plăcut și cartea Coroline, și Zâmbeste e cam singura banda desenata care mi-a plăcut. Fratele meu de 14 ani a citit cam toate aceste cărți dar preferata lui a fost Milă 2.0 sunt 2 cărți din cate știu și adoua tot așa am impresia că se numește sau mă rog ceva asemănător, eu nu le-am citit.pe mine nu mă interesează roboții și chestiile astea. Ori cum eu inti recomand cel mai tare Harry Potter. Dar acum depind de preferințele tale. Trebuie sa incerti mai multe stiluri de cărți până să-ți dai seama ce îți place. Adică eu nici acum nu știu sigur ce îmi place, trebuie să citesc mai întâi descrierea de pe spate. Așa că succes in ați găsit cărți