| Doartusieu a întrebat:

Ce carti bune ati mai citit in ultima vreme? Nu vreau recomandari pentru adolescenti, am trecut de perioada asta.winking

14 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Merg pe cele de specialitate!
Pa, pa.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Poți selecta de aici, http://1cartepesaptamana.ro/carti-de-citit-online-si-gratuite/
Pa, pa.

| Euletitia a răspuns:

Buna! Iti recomand sa citesti "Manatsirea din Parma", scrisa de Stendhal. E un roman de o densitate narativa impresionanta, cu o tematica diversa(este un roman de actiune, de dragoste, psihologic si de fictiune istorica), care nu te va plictisi nici macar un moment. Chiar e fain, merita lectura lui. Mie mai imi plac mult si operele surorilor Bronte, mai ales "Jane Eyre" al lui Charlotte Bronte, si "la rascruce d evnturi", scris de Emily Bronte. Ultima carte citita de mine a fost "Donna Alba", romanul lui Gib I. MIhaescu, si contarr faptului ca multi spun ca e plictisitor, mie mi-a placut mult(l-am citit pe nerasuflate in doua seri) si ti-l recomand si tie. Cartea mea prefarata ramane insa "Pe aripile vantului", al lui Mragaret Mitchell(am vazut si filmul, in varianta din 1939, ianinte si dupa citirea romanului) si intr-adevar o consider o capodopera a literaturii universale...este un roman de viata, de dragoste, istoric etc, scris intr-un stil monumental Foarte scurta(nici 100 de pagini), dar in acelasi stil captivant este si povestirea "insula pierduta", a aceleiasi scriitoare, despre care nu s-a stiut nimic pana in 1996(se credea ca Margaret Mitchell a avut o singura opera, romanul "Pe aripile vantului")cand fiul lui Henry Love Angel, primul iubit al celebrei roamnciere, a predat unei edituri doua caiete scrise de mana de catre Margaret pe vremea cand era eleva si pe care le-a dedicat tatalui lui(adica luiHenry Love Angel), ce continueaua aceasta delicioasa povestire despre dragoste si onoare. Lectura pllacuta orice ai alege!

| ??f????? a răspuns:

"Pe aripile vantului"-Maragret Mitchell
"Qvo vadis"-Henryk Sienkiewicz
"Femeia in alb"-Wilkie Collins
"Portretul lui Dorian Gray"-Oscar Wilde
"Mandrie si prejudecata", "Ratiune si simtire""-Jane Austen
"Rosu si negru", "Manastirea din Parma"-Stendhal
"Tess d'Urberville", "Idila pe un turn", "Doi ochi albastri"-Thomas Hardy
"Coliba unchiului Tom"-Harriet Beecher-Stowe
"Contele de Monte-Cristo"-Al. Dumas
"Madame Bovary"-Gustave Flaubert
"Lorelei"-Ionel Teodoreanu
"Maitreyi"-Mircea Eliade
"Panza de paianjen"-Cella Serghi
"Ultima noapte de dragose, intaia noapte de razboi"-Camil Petrescu
"La rascruce de vanturi"-Emily bronte
"Jane Eyre"-Charlotte Bronte

| whattt a răspuns:

Eu nu citesc carti

| Iwishtoknow a răspuns:

Marile sperante 2 vol. –Charles Dickens
Chemarea strabunilor –Jack London
Mandrie si prejudecata –Jane Austen
Cianura pentru un suras 2 vol – Rodica Ojog-Brasoveanu
Balciul desertaciunilor 2 vol –W. M. Thackeray
Moarte subita- J.K. Rowling
Idiotul- Fiodor M. Dostoievski
Rosu si negru- Stendhal

| cosmin23a a răspuns:

Citeste "Fiul risipitor" de Radu Tudoran.

| Renard a răspuns:

Ce cărţi ai citit în ultima vreme, să ştim ce gusturi ai? Noi, ne-am mai întâlnit din aceeaşi postură la un subiect mai delicat. tongue

| izzy19 a răspuns:

Https://www.facebook.com/pages/Bookaholic/1542128849387230 aici mai multe recomandari de carti bune

| izzy19 a răspuns:

Https://www.facebook.com/pages/Bookaholic/1542128849387230 ai aici mai multe idei de carti bune

| Vyktorica a răspuns:

Jurnalele vampirilor, Testamentul lui Will Wofkin, O poveste fara sfarsit, Jocurile foamei ( nu am citit-o ).

| Deyutza9919 a răspuns:

Eu am citit "Legendele Olimpului" volumele I si II, daca iti place sa-mi spui!

| oMagnetism a răspuns:

"Rebecca" – Daphne du Maurier
"Mic dejun la Tiffany"-Truman Capote
"Memoriile unei gheise"- Arthur Golden
"Parfum"- Patrick Suskind