| AvalohAlyn a întrebat:

Ce carti considerate bestselleruri ai citit? Si-au meritat pe deplin titlul de bestseller? Le recomanzi?

10 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Harry Potter,Stapanul inelelor,Hobbitul, Amurg, Alchimistul, Iliada(daca se poate numi best-seller).Da si-au meritat titlul si le recomand, dar acum depinde de preferintele fiecaruia. Vreau sa citesc si Jocurile foamei.

| johnnny123 a răspuns:

Confunzi notiunea de "bestseller" cu notiunea de "carte buna".

"Bestseller" se refera strict la numarul de copii vandute, nu are nici o legatura cu valoarea literara a cartii.

Drept urmare, orice tampenie de carte poate deveni bestseller daca este pe gustul maselor.

Exista nenumarate exemple de bestseller-uri care s-au vandut in milioane de exemplare si sunt de o prostie rara (gen "Fifty Shades of Grey", "Twilight" etc), si exemple de carti fantastice care si-au primit recunoasterea prea tarziu sau nu si-au primit-o deloc.

| RainmakerX a răspuns:

Nu stiu ce carti sunt bestseller-uri dar stiu ca imi plac mult cartile lui Stephen King. Este preferatul meu ^_^

Am citit toata seria de carti de razboi a lui Sven Hassel *14 volume*. Nu stiu cat de bine s-au vandut si cat de cunoscute sunt acestea *la timpul respectiv au fost foarte cunoscute* dar pot spune ca am "savurat" fiecare volum.

Are un fel macabru de a descrie lucrurile... perfect pentru acea atmosfera de razboi.
Carti de razboi scrise de cineva care a trecut prin tot acel infern. Rand pe rand si-a pierdut toti prietenii si vederea. Dar a trait ca sa povesteasca. Si-a dictat cartile unei secretare.

La un momentat iti vine pur si simplu sa plangi. Vezi prin cate a trecut si iti dai seama ca ar fi trebuit sa moara de atatea ori...si totusi a murit la 95 de ani.A avut momente in care a vrut sa se sinucida dar nu l-au lasat "camarazii". Si uite unde a ajuns. A murit in 2012 la Barcelona dar cel putin a trait mai mult decat prietenii sai morti in razboi.

Nu stiu...pe mine m-a miscat felul in care povestea. Stiu ca sunt niste carti macabre si ca nu te ajuta la scoala dar mi-au placut.Le recomand oricarui cititor pasionat care are mai mult de 16 ani.

Succes!

| syd2 a răspuns:

Dostoievski : Demonii, Crima si Pedeapsa.

| Cameliapantiru a răspuns:

"Pe aripile vantului"-Margaret Mitchell
"Pasarea spin"-Colleen McCullough
"Sub aceeasi stea"-John Green

| AvalohAlyn explică (pentru Cameliapantiru):

Ati citit Sub aceeasi stea?
V-a placut?big grin

Este si un film dupa aceasta carte.

| Cameliapantiru a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Da, am citit cartea(in engleza) si am vazut, dupa, si filmul.
Mi-a placut cartea, filmul si mai mult, a fost o lectura usurica, placuta, buna pentru destindere si relaxare, o lectura de weekend/vacanta aproape perfecta. Recunosc, m-a prins povestea de dragoste si de viata a lui Augustus si a lui Hazel, am plans si am zambit alaturi de ei, am sperat la un final fericit, dar, uneori, in carti, la fel ca in viata, boala/suferinta invinge iubirea si fericirea. Cel mai mult mi-au placut capitolele care au descris calatoria lor la Amsterdam, initierea lor in lumea literara, ahh, frumoasa aventura adolescentina! E o carte care prinde si emotioneaza cititorul de orice varsta si careia ii voi pastra mereu o amintire frumoasa.
Ti-a placut si tie, asa-i? Am vazut ca o mentionezi/recomanzi mereu in raspunsurile tale! Ai vazut si filmul, nu? Care te-a impresionat mai mult?

| AvalohAlyn explică (pentru Cameliapantiru):

Da,foarte mult dar finalul e super trist...
Filmul nu l-am vazut deocamdata.O sa-l vad...e frumos ca si cartea?

| Cameliapantiru a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Ahh, filmul e, parerea mea, si mai frumos decat cartea. Finalul, da, din pacate, e foarte trist!

| aidaadiaaida a răspuns:

Sub aceeași stea-John Green
Seria Divergent-Veronica Roth (prea geniale cărțile )
Căutând Fericirea-Teresa Wojcik(momentan abia a fost scoasa la vânzare dar e extraordinara)