| xAlexutzux a întrebat:

Ce carti cu tema familiei imi recomandati ca sa citesc in clasa a 9a?

Răspuns Câştigător
| dydysweet a răspuns:

Pai eu pentru scoala am citit amintiri din copilarie, hronicul si cantecul varstelor, moara cu noroc...cartile acestea erau obligatorii...

5 răspunsuri:
| Euletitia a răspuns:

Buna! Intrucat e vorba de carti pentru scoala, benuiesc ca trebuie sa fie carti din literatura romana. Daca e vorba de carti romanesti pe tema familieie, ai putea citi:
"Mara"-Ioan Slavici
"Enigma Otiliei'-George Calinescu
"La Medeelni"-Ionel Teodoreanu
"Morometii"-Marin Preda
"Baltagul"-Mihail Sadoveanu
Lectura placuta!

| SerafimHD a răspuns:

Mara Morometii La Medeleni Singur pe lume

| MadalinaElly a răspuns:

Buna,citeste mara de ion slavici

| Chester1 a răspuns:

Enigma Otiliei

| AecucAnaid a răspuns:

1. Moromeții de Marin Preda (primul volum să-l citești integral, al doilea poți citi rezumat/comentariu, că numa primul e relevant la bac);

2. Cartea Nunții de George Călinescu

3. Mara de Ioan Slavici