| anonim_4396 a întrebat:

Ce carti de filosofie recomandati pentru incepatori?

Răspuns Câştigător
| Anon31241212 a răspuns:

Platon Banchetul
Friedrich Nietzsche Nasterea tragediei
Despre suflet Aristotel
Enneade
Fratii Karamazov
Mircea eliade sacru si profan

Cam toate de nietzsche is faine. Platon la fel e misto.

O carte care ti o recomandat, chiar daca nu e filosofica e Faust de Goethe sau Infernul de Dante. Mi au placut enorm. Si Macbeth de Shakespeare.

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Friedrich-nietzsche-dincolo-de-bine-si-de-rau
http://documentare-online-subtitrate.blogspot.com/......-si-de-rau

| sierra1 a răspuns:

Also sprach Zarathustra ("Așa grăit-a Zarathustra") Friedrich Nietzsche

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Penibil.

| Romanul86 a răspuns:

Din Biblie : Eclesiasticul, Pildele lui Solomon, Cartea Intelepciunii lui Solomon, Cartea Intelepciunii lui Isus, Fiul lui Sira.
Metafizica moravurilor de Kant,
Republica de Platon,
Metafizica sexului de Julius Evola,
Declinul Occidentului de Oswald Spengler,
Trilogia culturii de Lucian Blaga.

| mr009 a răspuns:

Găsești în librării și biblioteci de toate tipurile. Eu acum citesc "12 reguli de viață", de Jordan B. Peterson. Dar reține să treci totul prin filtrul gânirii.