| WayhaughtK a întrebat:

Ce carti de filozofie recomadati unui om care nu o mai citit asa ceva niciodata?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Zen de R.M. Pirsig.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O femeie.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incepe neaparat cu "Introducere in filosofie" a lui William James, o sa te ajute sa intelegi termenii, conceptele, modul de gandire si analiza.
Apoi poti citi orice te intereseaza, insa evita-i pe Kant sau Hegel pentru inceput, ca aia-s ceva mai complicati.
Eu ti-i recomand pe Platon, Socrate, Aristotel, Marcus Aurelius, Seneca, Zeno, Descartes, Schopenhauer.