| wolder a întrebat:

Ce carti din literatura contemporana merita citite?

http://www.elefant.ro/carti/literatura-contemporana

4 răspunsuri:
| Cameliapantiru a răspuns:

"Numele trandafirului"-Umberto Eco
"Parfumul"-Patrick Suskind
"Conversatie la catedrala", "Elogiul mamei vitrege"-Vargas Llosa
"Dragoste in vremea holerei", "Elogiul mamei vitrege"-Garcia Marquez
"1Q84", "Padurea norvegiana", "Kafka la malul marii", "Iubita mea, Sputnik", "Cronica pasarii-arc"-Haruki Murakami
"Pianista"-Elfriede Jelinek
"Memoriile unei gheise"-Arthur Golden

| Cameliapantiru a răspuns:

Scuze, am scris gresit.
"Elogiul mamei vitrege" e scrisa de Vargas Llosa.
Dintre operele lui Garcia Marquez, am dorit sa mentionez, pe langa "Dragoste in vremea holerei" si "Un veac de singuratate".
Lectura placuta si seara faina iti doresc!

| lorylya19 a răspuns:

Fericirea incepe azi. E super cartea. Ti-o recomand. Sper ca te-am ajutat.

| Prototype1 a răspuns:

Cântec de gheata si foc, George R.R. Martin.
Scriitura, complexitatea universului si construcția personajelor presupune o noua definiție a genului Fantasy.