| Cinevacatoatalumea a întrebat:

Ce carti din literatura japoneza mi-ati recomanda? As prefera autori contemporani.

11 răspunsuri:
| Bogdiy14 a răspuns:

Dupa avatarul tau poti sa incerci animeuri japoneze

| Mariuszee a răspuns:

Zeița orezului

| FaraNume1245 a răspuns:

Iti recomand un scriitor: Yukio Mishima.

| Mayhem666 a răspuns:

Stii sa citesti in japoneza? Te invidiez. Si eu stiu sa citesc in japoneza, dar stiu doar un numar mic de kanji.

| Cinevacatoatalumea explică (pentru Mayhem666):

Nu stiu. Eu abia incep sa invat hiragana. Eu ceream carti din literatura japoneza pe care sa le citesc in engleza sau romana. As fi vrut eu sa stiu japoneza.

| syd2 a răspuns:

Padurea norvegiana de haruki murakami

| Mayhem666 a răspuns (pentru Cinevacatoatalumea):

Aha, am inteles. Eu deja stiu hiragana si katakana si aprox. 200 de kanji. Si prin aprox. 200, vreau sa spun ca stiu putin peste 130 LOL.

| Kaℓi a răspuns:

Imi place Yasunari Kawabata, iti recomand "O mie de cocori" si "Frumusete si intristare". Triste, apasatoare, stil clasic japonez. Haruki Murakami, "1Q84", "Kafka pe malul marii", "La sud de granita, la vest de soare", de fapt toate romanele lui.

| DumitruS a răspuns:

Iti recomand asta, se numeste "Gorin no sho" sau "Cartea celor 5 cercuri".

Este scrisa de cel mai mare spadasin al Japoniei ever, Myiamoto Musashi, omul care nu a fost niciodata infrant.

Este o carte de dezvoltare personala pana la urma: http://bit.ly/2sIZlJR.

| Cameliapantiru a răspuns:

Mie imi plac romanele scrise de Haruki Murakami. Ti le recomand cu drag...

| atoatestiitoarea a răspuns:

Femeia nisipurilor este cartea de referință în Japonia Există și un film foarte reușit fiindcă a fost supervizat de către autor