| Tripleevil a întrebat:

Ce carti imi recomandati? Fundabig grin

Răspuns Câştigător
| M25M a răspuns:

Depinde ce varsta ai si ce iti place, iti spun cateva din ce am citit:
Oras patriarhal, Calea Victoriei- Cezar Petrescu
Demonii, Idiotul, Crima si Pedeapsa, Subterana, Jucatorul, Amintiri din casa mortilor- F.M. Dostoievsky
Casa Buddenbrock, Muntele Vrajit- Thomas Mann
Pianista- E. Jenilek
Tropicul Capricornului.- H. Miller
Razboi si pace, Anna Karenina, Invierea- L. Tolstoi.
Parinti si Copii, I. Turgheniev
Maestrul si Margareta- M. Bulgakov

2 răspunsuri:
| diuluss a răspuns:

Trilogia Stapanul Inelelor-J.R.R.Tolkien
Cei trei muschetari- Dumas
Winnetou- Karl May

| Cameliapantiru a răspuns:

Nu stiu ce ai citit pana acum, dar daca vrei intr-adevar romane interesante, citeste cele clasice. "Mizerabilii" de Victor Hugo, "La rascruce de vanturi"-Emily Bronte, "Crima si pedeapsa", "Fratii Karamazov", "Idiotul", "Adolescentul"-Dostoievski, "Anna Karenina", "Invierea", ''Razboi si pace"-Lev Tolstoi, "Portertul lui Dorian Gray"-Oscar Wilde, "Vraciul. Profesorul Wilzcur" sunt must-read-uri. Daca te intereseaza romanele politiste, citeste-le pe cele semnate de Agatha Christie si seria Sherlock-Holmes a lui Arthur Conan-Doyle, daca vrei romane de aventuri, operele lui Karl May, James Clavell sau James Fenimore Cooper sunt ideale, pentru romane de capa si spada Dumas-tatal ramane un clasic, iar daca vrei romane de dragoste, "Pasarea spin"-Cololeene McCullogh, "Dragoste in vremea holerei"-G.G. Marquez, "Love Story"-Erich Segal, "Pe aripile vantului''-Margaret Mitvchell si romanele lui Jane Austen sunt adevarate capodopere ale genului. Lectura placuta!