| anonim_4396 a întrebat:

Ce carti imi recomandati in genul Crima si pedeapsa sau Mizerabilii in care personajul principal are un conflict interior puternic dar care pana la urma razbate prin toate greutatile vietii, gen Jean Vajilean care viata ii dadea mereu pumni in gura si el mereu se ridica, vreau personaje care trec prin situatii foarte dificile dar ajung sa iasa cu bine la liman happy

3 răspunsuri:
| IoanaPsy a răspuns:

La rasarit de Eden si Iarna vrajbei noastre de John Steinbeck. Sunt romane care mi-au placut foarte mult si ai o gramada de invatat din ele. Lectura placuta!

| Alcyon a răspuns:

Martin Eden, de Jack London.

| marykaterineganea a răspuns:

ORICE carte de Dostoievski
Cel mai iubit dintre pamanteni- Marin Preda
Notre Dame de Paris- Victor Hugo