| IonutPetre12 a întrebat:

Ce carti imi recomandati? Nu vreau sa ma plictiseasca si fara chestii de iubire decat daca se termina trist.In stilul "Nopti Albe". Ceva despre buddha sau religie cred ca ar fi interesant.

8 răspunsuri:
| RKBlue a răspuns:

O sa includ carti din diferite genuri:

1)Bibliotecara de la Auschwitz
2)Un baiat pe lista lui Schindler
3)Baiatul cu pijamale in dungi
4)Tatuatorul de la Auschwitz
5)Hotul de carti
(Toate acestea au actiunea in timpul celui de al Doilea Razboi Mondial.1, 2 si 4 sunt bazate pe fapte reale.
Toate sunt foarte interesante si simti ca nu le poti lasa din mana.
Nu prezinta fapte istorice plictisitoare, doar ca sa stii)

SF
1)Harry Potter
2)Cronicile din Narnia
3)Stapanul inelelor
4)Hobbitul
(Harry Potter va ramane cea mai buna carte fantasy ever.)

Romane politiste:
1)Cei cinci purcelusi
2)10 negri mititei
3)320 de pisici negre
4)Cianura pentru un suras+Buna seara Melania
5)Disparitia statuii din parc
3, 4,5 sunt scrise de Rodica Ojog Brasoveanu, una dintre putinele autoare(si autori) romani care nu numai ca nu m-a plictisit ci chiar mi-a placut foarte mult.
Are aproape 30 de carti politiste, majoritatea fiind foarte bune.
A trait relativ recent, asa ca intelegi 100% din ce a scris

Thriller:
The shining
Doctor Sleep

Young Adult:
Cele 13 motive(13 REASONS WHY)
Proscrisii(The outsiders)
Imparatul Mustelor
Simon și planul Homo Sapiens

Din toata lista, cele pe care le recomand cel mai puternic sunt:
Imparatul Mustelor
Harry Potter
Bibliotecara de la Auschwitz
Simon și planul Homo Sapiens

Majoritatea nu au povesti de dragoste sau daca au nu sunt decat de scurta durata.
Sper sa gasesti cat mai multe carti care sa iti placa! happy

| IonutPetre12 explică (pentru RKBlue):

Care e cea mai sadica dintre ele? Sau nu neaparat dintre cele mentionate

| RKBlue a răspuns (pentru IonutPetre12):

Imparatul Mustelor e tulburatoare.
Iti arata ca in ciuda aparentei, nivelului de cultura sau cat de "cuminte" ai fi, poti deveni usor un monstru(bonus, personajele sunt copii si adolescenti asa ca e si mai sadic)
Dupa ce am terminat-o am ramas cu mai multe sentimente...
Atat putina spaima cat si intelegere si realizatia ca nu suntem mai buni unii decat ceilalti(indiferent cat de "umani" ne credem) si ca, pana la urma urmelor, suntem animale...

Si Baiatul cu pijamale in dungi are parte de un final trist(si sadic, putin ironic...)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei sa se termine trist iti recomand Suferintele tanarului Werther. Clasicul de iubire e Romeo si Julieta, unde se termina trist. Dostoievski trateaza foarte multe probleme de religie si de morala. Vezi cartile Fratii Karamazov, Crima si pedeapsa, Idiotul.
De Budha nu am citit.

| IonutPetre12 explică (pentru anonim_4396):

Am citi nopti albe de el si mi-a dat toate asteptarile peste cap.Care roman de al lui e mai apropiat de asta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei carti despre budism iti recomand scrierile lui Dalai Lama, liderul budismului Tibetan, sunt in limba romana.

https://www.cartidesuflet.ro/produse/dalai-lama

Un alt autor care vorbeste pe teme de spiritualitate orientala este Osho, de asemenea se gasesc carti in limba romana.
https://www.cartidesuflet.ro/produse?c=osho

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei sa citesti basme religioase, iti recomand partile "sanatana dharma" de pe blogul asta https://ajitvadakayil.blogspot.com/......d-and.html sunt vreo 121 de posturi. Mie mi se pare mai interesant decat orice altceva.

| EmanuelHEY a răspuns:

Biblia daca vrei sa o lntelegi nu trebuie doar citita. Ci si studiata. Sunt oamenii care au citit-o de 4-5 ori si tor nu au lnteles nimic din ea. Pentru ca au citit-o ca pe un roman. Dar ln ea e cuvantul lui Dumnezeu. Ea trebuie studiata ca sa fie lnteleasa. Asa cum a zis si Isus cand a vorbi ln pilde lumii