| AleLove26 a întrebat:

Ce carti imi recomandati pentru vacanta? Sa fie usor de rezumat si sa fie pentru adolescenti...

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Talida - Ion Grecea
Eugenie Grandet - Balzac
Beatrix - Balzac
Laleaua neagra - Al. Dumas
Tess D'Urberville - Thomas Hardy
Doi ochi albastrii - Thomas Hardy
Enigma Otiliei - George Calinescu
Ultima noapte de dragoste, Intaia noapte de razboi - Camil Petrescu
Lorelei - Ionel Teodoreanu
Panza de paianjen - Cella Serghi
Nu prea ma omor cu cititul, dar aceste carti chiar m-au fascinat! Ti le recomand din tot sufletul!

| Aberdeen a răspuns (pentru anonim_4396):

Enigma Otiliei era de Calinescu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Aberdeen):

Da happy Si o vei studia si in clasa a 11-a, intrucat face parte din materia pentru BAC.happy

| Aberdeen a răspuns (pentru anonim_4396):

Si Ion intr-a 9-a, nu? thinking Multumesc, nu stiu de ce aveam dubii, chiar am incurcat autorii intre ei

| anonim_4396 a răspuns (pentru Aberdeen):

Romanul,,Ion'' de Livu Rebreanu il vei studia in clasa a 10-a happy.

| rocket a răspuns:

Aici http://bit.ly/14I7IzD gasesti o multime de carti, iar la categoria adolescenti sigur vei gasi ceva sa iti placa.
Altfel nu stiu cum sa iti recomand, pentru ca mie cand eram adolescent imi placeau cartile putin horror. Poate tie iti place altceva.

| Dilaa98 a răspuns:

Idiotul de Destoievski şi Romanu adolescentului miop de Mircea Eliade :*, mie mi-au plăcut foarte mult :*

| anapricopi76 a răspuns:

Aripi de Aprilynne Pike.

| Alojzy a răspuns:

Feodor Dotoievski-Crima si pedeapsa, Idiotul, Adolescentul (sunt mai complexe dar iti garantez ca si poti invata ceva din ele)
Franz Kafka-Metamorfoza(merita citita si nu e chiar atat de lunga)
Manuel Rivas- Creionul tamplarului
Vladimir Naboko-Lolita
Lev Tolstoi- Anna Karenina
Edgar Allan Poe-Masca mortii rosii, Scurta discutie cu o mumie, Sobolanii de la teatru, Lada dreptunghiulara, Carabusul de aur si alte povestiri. Mie una mi-a placut si inca imi place foarte mult sa citesc din Poe, dar aici depinde si caracter... s-ar putea sa te sperie putin.
Jostein Gaarder- Lumea Sofiei