| KKarl a întrebat:

Ce carti imi recomandati sa citesc? De preferat in poloneza.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pentru intrebarea asta, ai gresit site-ul!
Cauta un site in limba poloneza, cu literatura poloneza!

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru KKarl):

Si eu m-am referit strict la cele cu preferinta in limba poloneza!
Evident, noi nu stim polneza, iar polonezii nu vor veni pe acest forum sa-ti raspunda.

Răspuns utilizator avertizat
| Cameliapantiru a răspuns:

Salut!
Cauta in limba poloneza romaele lui Sienkiewicz: "Qvo Vadis", "Prin foc si sabie", "Potopul", "Pan Wolodowski'', "Fara ideal''/''Aniela", "Cavalerii teutoni''.
Sunt carti frumoase, interesante, dense epic si informational, ale unui ''titan'' al literaturii poloneze (premiat si cu Nobel)>
Eu le-am citit in traducere (romana), ca nu stiu boaba de poloneza, insa daca tu esti un cunoscator avansat sau experiementat al acestei limbi, le poti citi in original.
Lectura placuta!

Răspuns utilizator avertizat
| eminescuhipiot a răspuns:

Profesorul wilczur, e chiar polonez, am citit cartea pe nerasuflate.