| DenisaDenisa3 a întrebat:

Ce carti imi recomandati sa citesc? Imi plac mult romanele chiar daca am doar 14 ani.Multumesc anticipat! happy

10 răspunsuri:
| Cameliapantiru a răspuns:

"La rascruce de vanturi''-Emily Bronte
"Jane Eyre''-Charlotte Bronte
"Ciresarii''(5 vol.)-Constantin Chirita
"Cimsigiu&comp.''-Grigore Bajenaru
''Elevul Dima dintr-a saptea''-Mihail Drumes
"Scrisoare de dragoste''-Mihail Drumes
"Invitatie la vals''-Mihail Drumes
"Panza de painajen''-Cella Serghi
"Mirona''-Cella Serghi
''David Copperfield''-Charles Dickens
"Aventurile lui OLiver Twist''-Charles Dickens
"Marile sperante''-Charles Dickens
"Contele de Monte-Cristo''-Alexandre Dumas
"Notre-Dame de Paris''-Victor Hugo
"Manastirea din Parma''-Stendhal
''Mandrie si prejudecata''-Jane Austen
'Ratiune si simtire''-Jane Austen
"Tess of the d'Urbervilles''-Thomas Hardy
''Idila pe un turn''-Thomas Hardy
''Doi ochi albastri''-Thomas Hardy
''Departe de lumea dezlnatuita''-Thomas Hardy
"Lorelei''-Ionel Teodoreanu
"La Medeleni''-Ionel Teodoreanu
''Moby Dick''-Herman Melville
"Robinson Crusoe''-Daniel Defoe
"Coliba unchiului Tom''-Harriet Beecher-Stowe
"Sa ucizi o pasare cantatoare''-Harper Lee

| Teardrop a răspuns:

Lol, "doar" 14 ani?laughing

Deci, în primul rând ar trebui să ne spui ce gen de cărţi îţi place.

| DenisaDenisa3 explică (pentru Teardrop):

Pai in ziua de azi, la cum sunt generatiile, pot fi mandra de mine ca citesc romane pe cand altii la varsta mea isi petrec timpul chiulind si fumand si pot sa-ti pun pariu ca n-au deschis o carte in viata lor.
Imi plac toate genurile dar in special de dragoste sau SF.
Am citit pana acum: Scrisoare de dragoste
Pe aripile vantului
616 totul este infern
Fantoma din Canterville
The hobbit
Insula misterioasa
Mara
Jurnalele lui Stefan si Jurnalele Vampirilor
Academia Vampirilor
O călătorie spre centrul Pământului
Secretul lui Wilhelm
Imbratisare in amurg
Interviu cu un vampir.

| Teardrop a răspuns (pentru DenisaDenisa3):

Păcat că nu faci diferența între SF și Fantassy. Să știi că mulți copii și tineri ai generației noastre citesc, și asta datorită unor scriitori care au readus în scenă, prin cărți bune, această pasiune. Desigur, nu se mai citește ca pe vremuri, dar încă se mai citește. Nu-i un motiv de laudă că citești, deci -.-

Revenind, The Hobbit, şi alea cu vampiri sunt fatanssy. SF-ul se referă la ştiinţă. De asta e "Ştiinţifico-fantastic". Invenţii tehnice ale viitorului, de exemplu roboţi, nave spaţiale ultradotate, călătoria pe alte planete, colonizarea altor planete, etc. Lucrări ale scriitorilor precum Asimov, H.G. Welsh, Orson Scott, Frank Hebert and so on.

Anyway, sugestii.
La răscruce de vânturi - Emily Bronte
Împăratul Muştelor - William Golding
Vrăjitor şi Vrăjitoare - James Patterson
Percy Jackson - Rick Riordan
Cronicile familiei Kane - Rick Riordan
Despre ploaie - Martin Page
Calul de Război - Michael Morpurgo
Băiatul cu Pijamale în dungi - John Boyne
Cronicile Wardstone - Joseph Delaney.

Dacă vrei vreo descriere la una dintre ele îmi spui, şi îţi las.
Se potrivesc vârstei.
Dacă vrei şi nişte literatură românească, recomand:
Viaţa ca o Pradă - Marin Preda
Romanul adolescentului miop - Eliade
Seri Albastre - Costache Anton

| rapp2020 a răspuns:

If i stay e o carte de dragoste

| Lothar a răspuns:

E problema ca nu stiu nivelul tau si unele carti sunt greu de inteles...Anyway
Citeste Padurea spanzuratilor de L.Rebreanu
Iti recomand sa te uiti la unele anime...sunt mult mai complexe decat cartile pe care le citesti (de ce? o sa vezi)
So : http://site.anime-nolimit.ro/anime/242-psycho-pass (psycho pass)
http://shinobi-fansub.ro/forums/tokyo-ghoul-anime/ (tokyo ghoul)
http://anime-kage-ro.info/anime/code-geass/code-geass-001.php (code geass)
http://www.animekage.com/anime/death-note/ (death note)
Psycho pass e mai mult pentru oameni maturi, filosofi, intelectuali

| eduard1 a răspuns:

Da. Spune-ne ce ai citit în ultima vreme şi ţi-a plăcut pentru a ne da sema unde să ne gândim...

| eduard1 a răspuns:

-Alexandre Dumas - ˝Cei trei muşchetari˝ + ˝După douăzeci de ani˝sau orice de Alexandre Dumas - sunt foarte frumoase şi palpitante.
-Dacă ţi-a plăcut Jules Verne, continuă inclusiv ˝Căpitan la 15 ani˝ şi ˝Copiii căpitanului Grant˝ -acestea sunt de aventuri-.
-Karl May ˝Winnetou˝ (Old Surehand, etc), sau absolut orice (Testamentul incașului, etc).
-Jack London ˝Colţ alb˝.
-˝Cireşarii˝ Constantin Chiriţă, foarte simpatice aventurile lor.
-˝Toate pânzele sus˝ Radu Tudoran un roman de aventuri foarte reuşit şi palpitant.
-˝Cartea junglei˝ Rudyard Kipling de neratat.
-˝Mizerabilii˝ Victor Hugo (poţi să sari liniştită peste lungile explicaţii istorice dacă te plictisesc).
-˝Picnic la marginea drumului˝ Arkadi Strugatki, Boris Strugatki un SF bun şi foarte interesant.

| larylarysa a răspuns:

Cel mai frumos roman pe care l-am citit este"Mandrie si prejudecata" de Jane Austen. Ar fi pacat sa il lasi necitit.Mai adaug noua tot frumoase(spun din experienta!) : "Iluzii pierdute" de Honre de Balzac si "Jane Eyre".

| pupshik a răspuns:

Chimie perfecta de simonie elkeles
Nălucă si nălucă de Stacey kade
Jocul minciunii 1, 2, 3 de Sara Shepard