| afrodita3333 a întrebat:

Ce carti imi recomandati sa citesc pentru a-mi imbogati cultura generala.

Răspuns Câştigător
| GabrielaIoana a răspuns:

Du-te la biblioteca si intreaba de carti de cultura generala.Recent am fost si eu si am gasit 2 carti una numita,, 1000 de erori din cultura generala'' de Christa Poppelmann(cuprinde diverse lucruri interesante de la istorie,geografie,premii,sanatate, legende, sucuri, bauturi etc) si cealalta carte se numeste,, Ghid de cultura generala intrebari si raspunsuri'' si apartine Enciclopediei Britanice(nu are autor). Cartea a doua are intrebari de cultura generala si raspunsurile date detaliat.Bafta la citit!

| michelia a răspuns (pentru GabrielaIoana):

Foarte buna ideea ta!

| GabrielaIoana a răspuns (pentru michelia):

Ma bucur ca te-am putut ajuta. happy

| michelia a răspuns (pentru GabrielaIoana):

Da, o idee buna nu strica niciodata: ) sper sa-si dea seama de asta si @afrodita3333.

16 răspunsuri:
| andrei1237 a răspuns:

Aripi de Aprilynne Pike.

| Aberdeen a răspuns:

Legendele Olimpului

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In orice caz enciclopedii legate de orice!
Pe google se mai poate!
Sau te duci la biblioteca si ceri una despre culturi generale!
Funda?:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din ce am gasit pe net si cred eu ca sunt bune iti recomand astea:

Evenimente care au schimbat lumea
Oameni care au schimbat lumea
Conflicte care au schimbat lumea
Descoperiri care au schimbat lumea
Inventii care au schimbat lumea
1000 de ani. Momente de referinta din istoria universala
1000 de plante medicinale
1000 de evenimente care au modelat lumea
100 cele mai importante carti din istoria omenirii
Oameni care au facut istorie. Cele mai influente 100 de personalitati ale secolului XX
1001 de zile care au schimbat lumea
Personalitati care au marcat istoria romanilor
100 cei mai mari scriitori ai lumii
http://www.buybooks.ro/marile-religii/marile-religii.html
Cele 7 minuni ale lumii

majoritatea cartilor le-am luat de pe site-ul
http://www.elefant.ro/
le scrii acolo si te interesezi tu, eu zic ca o sa-ti ajunga pe vreun an doi:))

| kzd a răspuns:

Enciclopedia Universala

| 151220 a răspuns:

Cele mai bune lucrări ale secolului XX
1. Lolita, de Vladimir Nabokov
2. Marele Gatsby, de F. Scott Fitzgerald
3. În căutarea timpului pierdut, de Marcel Proust
4. Ulise, de James Joyce
5. Oameni din Dublin, de James Joyce
6. Un veac de singurătate, de Gabriel Garcia Marquez
7. Zgomotul și furia, de William Faulkner
8. Spre far, de Virginia Woolf
9. Povestiri complete, de Flannery O’Connor,
10. Foc palid, de Vladimir Nabokov

Cele mai bune lucrări ale secolului XIX
1. Anna Karenina, de Lev Tolstoi
2. Madame Bovary, de Gustave Flaubert
3. Război și pace, de Lev Tolstoi
4. Aventurile lui Huckleberry Finn, de Mark Twain
5. Povestiri, de Anton Cehov
6. Middlemarch, de George Eliot
7. Moby Dick, de Herman Melville
8. Marile Speranțe, de Charles Dickens
9. Crimă și pedeapsă, de F.M. Dostoievki
10. Emma, de Jane Austen

| BornToDie67 a răspuns:

O idee buna ar fi sa mergi la biblioteca, iar acolo, fara indoiala, vei gasi ceva sau ti se va sugera ceva pe masura cautariilor talewinking

| BDandelion a răspuns:

Poţi căuta şi pe google informaţii.Nu trebuie să dai bani degeaba pe cărţi pentru că-s aceleaşi informaţii.

Fundă?

| AndreiSoft a răspuns:

Nici una îţi pierzi timpul degeaba. Îţi recomand facebook-ul

| AmberLOVE a răspuns:

Enciclopedia Universala

| Nicoletai a răspuns:

Poti opta pentru cele din seria Adevarul care includ cele mai bune carti din toate timpurile.

| micsiinteligent a răspuns:

Enciclopedia copiilor, Enciclopedia ilustrata a familiei. Nu trebuie sa dai bani pe ele. Poti scrie pe www.scribd.com si le citesti online.

| Pedia_Vox_1992 a răspuns:

Gasesti aici 4 carti de cultura generala care merita citite http://voxpedia.ro/carti-de-cultura-generala/