Întrebare recomandată | iTrap2004 a întrebat:

Ce carti imi recomandati sa citesc Pentru Vacanta de vara dintre clasele 6-7?

15 răspunsuri:
| Cameliapantiru a răspuns:

Salut!
Citeste carti de Jules Verne, Alexandre Dumas, Michel Zevaco, Ioan Dan (Ciclul Cavalerilor), Karl May (Winnetou, Old Surehand, Comoara din lacul de argint, Testamentul incasului), James Fenimore Cooper (Pionerii, Ultimul mohican, Preria, vanatorul de cerbi, Calauza), James Clavell (Shogun, Tai-Pan, Gai-Jin, Nobila Casa, Evadarea, Changi, Vartejul), Radu Tudoran (Toate panzele sus!), Hector Malot (Singur pe lume), Dickens (Oliver Twist, David Coperfield, Marile Sperante), Mark Twain (Print si cersetor, Aventurile lui Tom Swayer, Aventurile lui Huckleberry Finn, Un yankeu la curtea regelui Arthur).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici una

| 1231242 a răspuns:

Nici una cititul dauneaza grav sanatatiihappy

Răspuns utilizator avertizat
| GoldandSilver a răspuns:

Singur pe lume

| Bisbiavatar12 a răspuns:

Nu te stresa cu cititul. Eu, in toata viata mea, am citit doar o carte si am intrat la un liceu cu media peste 9, 40.
Mentionez ca am 15 ani happy

| TheRealFantasy a răspuns (pentru Bisbiavatar12):

Foarte impresionant. poate vrea sa isi mareasca vocabularul. sau sa se delecteze cu o carte, stiu si eu.
Nu scrie nicaieri ca trebuie sa citesti carti de beletristica sau de specialitate ca sa intri la liceu, chiar la o facultate.

// on-topic
20 de mii de leghe sub mari, Calatorie spre centrul pamantului, Insula misterioasa, cam orice scris de Jules Verne.
Cum a zis si oykoj98, te ajuta sa citesti baltagul si moara cu noroc, pentru liceu in special.
La liceu poti sa incepi sa citesti de placere din carti fanteziste. A song of ice and fire e seria de carti de la care s-a facut si serialul game of thrones (urzeala tronurilor e prima carte din serie). Pe aceeasi linie e si Roata Timpului de Robert Jordan, doar ca e mai mare..are mai multe carti.
Ceva abstract ar fi Andrzej Zaniewski - Sobolanul. E putin psihologica si ciudatica...
Si te-ar ajuta mult Octavian Paler (Viata pe un peron, e un inceput). Nu e in programa de BAC din liceu dar se dau carti de-ale lui la simulari si chiar si la probele orale. Si pentru delectare, are carti bune, iti deschid ochii.

| oykoj98 a răspuns:

2 ani de vacanta, ocolul pământului in 80 de zile, fram ursul polar, colt alb, amintiri din copilărie.
La anul sa citești Moara cu noroc si Baltagul.
Iar la liceu sa citești Ion si A song of ice and fire

| blond1x a răspuns:

Charles Dickens-Oliver Twist, Mark Twain-Aventurile lui Tom Sawyer, Prinţ şi cerşetor și Harriet Beecher Stowe-Coliba unchiului Tom.

| AlexuuM a răspuns:

Harry Potter toate volumele (daca esti fan) iti recomand.

| Eyona a răspuns:

Orase de hartie sau Sub aceeasi stea amandoua sunt de la John Green. In general, toate cartile lui sunt geniale. O sa iti placa. happy
Apropo exista si filme pentru amndoua. dar cartile sunt mult mai detaliate iar persoanl mi-au placut mai mult. Si cartile Harry Potter sunt absolut geniale. Doar ca sunt 7 si nu cred ca ai destul timp sa le citesti pe toate. Poate vezi filmele deoarece sunt foarte bune.

| Coman_Bianca_1989 a răspuns:

Ti as recomanda Regele Arthur daca iti place aventura sau Harriet spionează daca vrei comedie.

| Anonim123426 a răspuns:

Elevil Dima dintr-a 7-a

| numeleacestaeluat a răspuns:

Seria Un cantec de gheata si foc? (George R.R. Martin) Asta daca iti place istoria si fictiunea... Daca nu stii cum apar copii mai bine nu citi. Eu am terminat a VII-a si mi-a placut happy

| voicuirina a răspuns:

Hei! Eu iti recomand carti politiste. Ce am citit si iti recomand:
1) Marker de Robin Cook
2)10 negri mititei de Aghata Christie
3)Crima din orient expres de Aghata Christie