| ConstantinEdi a întrebat:

Ce carti imi recomandati? Sunt clasa7. Imi plac sf-ul si istoria (batalii,armate, din evul mediu si antichitate) dak se poate lasati si siteul unde gasesc cartile sugerate online(nu stau bine cu banii) deci nu vreau sa le cumpar.
Dau funda

8 răspunsuri:
| Cameliapantiru a răspuns:

Iti recomand sa citesti seria "Gestapo'' (14 volume)-Sven Hassel, trilogia "Fratii Jderi'' si "Neamul Soimarestilor''-Mihail Sadoveanu, seria "Cavalerilor''("Curierul secret'', "Cavalerii'', "Taina cavalerilor'', "Cavalerii ordinului Basarab'')-Ioan Dan, seria "Dune''-Frank Herbert si "Fahrenheit''-Ray Bradbury. Lectura placuta si o zi faina iti urez!

| Teardrop a răspuns:

Încearcă seria "Regi Blestemaţi" - Maurice Druon. Este povestea câtorva din regii Franţei, începând cu Filip cel Frumos, însă nu scrisă într-o manieră istorică. Cu alte cuvinte, nu e scrisă sub formă de documentar, ci ca şi o poveste, cu acţiune, dialog, naraţiune şi tot ce-i trebuie unei poveşti bune. Te ţine în suspans.

Mai ai "Cântec de Gheaţă şi Foc" - De George R.R. Marin, cunoscută mai bine sub numele de "Urzeala Tronurilor" (deşi ăsta e doar primul volum).

Cronicile Wardstone - Joseph Delaney

SF:
Seria "Eu, Robotul" de Isaac Asimov
"Imperiul" de Isaac Asimov

| ConstantinEdi explică (pentru Teardrop):

Imi poti da si siteurile de unde pot sa le citesc

| Teardrop a răspuns (pentru ConstantinEdi):

Încearcă biblioteca.

| EmanuelEmy7 a răspuns:

Fratii Jderi, Mara de Ioan Slavici, si daca poti si Ion de Liviu Rebreanu!
Succes! happy

| maria14142 a răspuns:

Harry potter, acum ce ai cerut tu:
Anul domnului 69 Anul celor 4 imparati-Gwyn Morgan
berlin-Antony Beevor
Cele şapte vieţi ale lui Felix K.-Jan Koneffke

| ConstantinEdi explică:

Imi poti spune si siteurile de unde le gasesc
P.s :mersi

| ConstantinEdi explică:

Am citit eu' robotul dar mersii pentru restul mai astept sa vad unde le pot citii gratis...