| XBrunetteX a întrebat:

Ce carti interesante stiti?

Dar sa nu fie..stiu eu... carti gen "Herry Potter". Chiar nu imi plac cartile de genul asta :p.

26 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Incearca "Regina Margot", "Cei trei mschetari" si continuarile (de Alexandre Dumas), si Jules Verne: "Insula misterioasa", "Doi ani de vacanta" sau "Insula cu elice".

| XBrunetteX explică (pentru WhiteLife):

Multumesc pentru recomandare. Am citit de curand "Regina Margot" si "Cei trei muschetari"," Dupa 20 de ani","Vicontele de Bragelonne". Sunt geniale.
Nu am citit pana acum carti de Jules Verne, dar am cateva.Inca o data, multumesc happy

| WhiteLife a răspuns (pentru XBrunetteX):

Multumesc. Jules Verne e tare super, era autorul meu preferat inainte sa-l descopar pe Dumas. De Dumas mai sunt o groaza, am tot cautat de cumparat "Contele de Monte Cristo" la care am vazut filmul. Am mai gasit "Laleaua neagra"si "Doamna de Monseareau" sau ceva asemanator care iar cred ca sunt super.

| XBrunetteX explică (pentru WhiteLife):

Sunt super. happy
Eu le am in colectia de la editura Adevarul. Sunt vreo 8-9 carti (impartite in volume), dar ca volume sunt 20.

| WhiteLife a răspuns (pentru XBrunetteX):

Fain, eu nu le am. De la inceputul anului le caut de cumparat pe net. Ceea ce am citit pana acum, cam 80% e de pe net, am luat o groaza de carti anul asta.

| LolaLollita a răspuns:

"De ce barbatii se insoara cu scorpii" de Sherry Argov. O gasesti pe net in format electronic happy

| Zeflemitoarea a răspuns:

De curiozitate întreb, ai citit măcar vreo carte din seria Harry Potter? Sau ai zis că e ceva gen,, Ahah. Dumbledore e ca un popă şi Harry are o rămurică cu ajutorul căreia îi omoară pe ceilalţi.", văzând o secvenţă din vreun film?

| XBrunetteX explică (pentru Zeflemitoarea):

Am citit primul volum din Harry Potter, primindu-l de Craciun anul trecut, dar nu m-a atras deloc.Am citit asa..de curiozitate pentru ca tot auzeam "Mama, am citit volumul 6, ce super e! Wow, ce super a fost volumul asta din "Harry Potter!", il ador!".
Poate nu l-am apreciat asa cum trebuie, cine stie, pentru ca imi place mai mult sa citesc carti de Alexandre Dumas si lieratura franceza in general.

| Zeflemitoarea a răspuns (pentru XBrunetteX):

Până la volumul al patrulea, respectiv,, Harry Potter şi Pocalul de Foc", practic seria se încadrează la basme pentru sugari. Sirius evadează, Cap-de-Mort bea sânge de unicorn, chestii mărunte. Începând cu volumul al patrulea, lucrurile se complică. Totuşi, îţi recomand să citeşti cărţile în continuare. Merită.

| XBrunetteX explică (pentru Zeflemitoarea):

Multumesc pentru sfat happy

| PotatoMustDie a răspuns:

"Cei trei muschetari"
" Dupa 20 de ani"
"Calatorie spre centrul pamantului" si alte carti de Jules Verne

Sper ca ti-am fost de ajutor.

| rocket a răspuns:

Pai odata ce stii ce iti place, poti sa iti alegi din categoria respectiva http://li.ro/estz sau poti sa alegi un autor care iti place.

| Anonimuuuussssss a răspuns:

Agatha Christie e preferata mea

| annabountii99 a răspuns:

Academia printeselor
Jurnalul unui pusti vol. 1 2 3 4 5 6
Insemnarile unei pustoaice 1 2 3
Uluitorul Maurice si rozatoarele sale educate
Caroline
Cossete
Din colectia NARNIA iti recomand: Nepotul magicianului
Doi ani de vacanta
La medeleni 1 2 3
Ciresarii

aceste carti le-am citit si eu, si iti garantez ca o sa iti placa maxim happy

FUNDita? big grin

| Valisha18 a răspuns:

Mie mi-au placut foarte mult urmatoarele:
Gradina uitata de Kate Morton, Femeia din amiaza de Julia Frank, Se numea Sarah de Tatiana de Rosnay, Memoriile unei fete cuminti de Simone de Beauvoir, Apa pentru elefanti de Sara Gruen, Jurnalul Annei Frank, Inainte sa adorm de S. J. Watson, etc.
Daca ai nevoie de detalii in legatura cu vreuna din ele, ma poti intreba oricand! Sper ca te-am ajutat! happy

| summergirl25 a răspuns:

Uite,o sa spun trei carti din aceeasi serie:
The Hunger Games, Catching Fire, Mockinjay!

| Hikarie a răspuns:

Cel mai mult imi plac urmatoarele: Kafka pe Malul Marii, Padurea Norvegiana, In Cautarea Oii Fantastice, In Noapte, 1Q84.
Toate sunt scrise de catre Haruki Murakami.
Sunt niste carti care mie mi-au placut enorm si le-am citit cu mare placere. Ti le recomand.

| levitht a răspuns:

Hunger Games 1, 2, 3
Vizionare placuta!

| Still a răspuns:

Citeste "A christmas carol" [fiind atmosfera de Craciun], coteste P.S: I love you [ in special, fiindca esti fata!], citeste Departe de lumea dezlantuita. Citesteee "Love story". Imformeaza`te pe net despre ele. :d

| XBrunetteX explică (pentru Still):

Multumesc happy
"Departe de lumea dezlantuita" si "A christmas carol" le am biblioteca si o sa le citesc cat de curand, mai ales ca avem vacanta de iarna la scoala happy

| XBrunetteX explică (pentru XBrunetteX):

In biblioteca* (scuze, n-am fost atenta cand am scris).

| iubiticalove22 a răspuns:

Pai...ciresari,La Medeleni, toate panzele sus, scrisoare de dragoste ce mult te-am iubit si daca vrei ceva diferit O poveste de craciun, avatar, hobitul.

| thereed a răspuns:

*Harry* Mi-a placut mult Calea Victorie si 1984 de George Orwell.

| XBrunetteX explică (pentru thereed):

Multumesc pentru ca mi-ai corectat greseala de scriere si multumesc pentru recomandare happy