| TnCristinaa a întrebat:

Ce carti interesante stiti? (Gen:Fluturi:Irina Binder)

3 răspunsuri:
| Furti a răspuns:

In genul Fluturi nu prea am mai citit... poate doar daca te referi la iubire happy, la modul in care se povesteste...
1. Ai putea incerca "Maini inzestrate" de Ben Carson. Naratorul este si personaj ca in fluturi. Este ca o auto-bibliografie a autorului, unde se pun in evidenta perioadele prielnice dar si faste prin care acesta trece, de asemenea o tema alternativa ar fi ca peste tot divinitatea isi lasa amprenta, face lucrurile cu un scop. In carte ajunge sa se vorbeasca si despre iubire, dar nu se pune prea mare accentul pe asta decat atunci cand se povesteste despre prietena lui. Iti recomand cartea deoarece are un mesaj inspirational, desprinzi niste idei folositoare si daca esti pasionata de medicina poti afla mai multe despre etapele prin care trece cineva ca sa ajunga doctor etc.
2."Mizerabilii" de Victor Hugo, aceasta este cartea mea favorita. Este vorba despre un personaj, Jean Valjean, care in tinerete a furat o paine si a fost condamnat pentru fapta aceasta la 19 ani de inchisoare (initial i se dadusera patru sau cinci dar a incercat sa evadeze sau a fost complicele altora in evadari). Aceasta l-a inrait atat de mult, incat nu se astepta decat sa iasa din inchisoare si sa se razbune pentru timpul pe care l-a petrecut acolo pe nedrept. Iesind din inchisoare, s-a dus intr-un sat... parcursese deja o distanta mare pe jos si avea nevoie de odihna, acesta a fost respins de toti datorita statutului sau de ocnas ce a petrecut 19 ani la inchisoare...pana ce ajunge la un episcop ce-l gazduieste si imparte totul cu el ca si cu un frate, Jean Valjean observa pe sora episcopului ca aranjeaza argintaria iar noaptea se trezeste si nu se poate stapani si ajunge sa fure argintaria episcopului. A fost prins, iar urmatoarea zi l-au aratat pe Jean Valjean episcopului si i-au spus acestuia ca Jean Valjean a avut tupeul sa spuna ca episcopul i le daduse. Episcopul le spune gardienilor sa-l elibeze spundanu-le ca el i le-a daruit. Jean Valjean a fost eliberat din inchisoare, a inceput sa lucreze, a evoluat in ierarhia sociala si s-a dovedit filantrop pana la sfarsitul vietii (datorita actului episcopului care a ajutat la formarea constiintei lui), insa asta nu este totul, povestea i-a intinderi mai mari cand destinele personajelor se incruciseaza, precum cel al Fantinei si al lui Jean Valjean, al lui Jean Valjean si Javert, al Cosettei si al lui Jean Valjean etc. Cartea prezinta si alte teme precum: iubirea, religia, revolutia franceza, batalia de la Waterloo, arhitectura, societatea franceza si o tema secundara ar putea fi ca orice lucru isi are rostul lui, daca vei citi vei observa ca aproape orice bine facut de personaje in folosul altora are sa fie rasplatit.
Ti-o recomand din tot sufletul, e cartea mea favorita... inveti o multime de lucruri citind-o, sa nu te ingrijoreze intindera cartii...eu unul mi-as fi dorit sa nu se fi terminat vreodata.
3."Anna Karenina" de Lev Tolstoi, cartea aceasta o citesc si in prezent deci ti-o pot prezenta doar pana unde am ajuns eu cu lectura in momentul de fata si din cate am mai vazut...
Initial este vorba despre un barbat, Stiva, care-si inseala nevasta cu guvernanta ce are grija de copiii lor.
Stiva este un tip afemeiat... care atunci cand sotia sa a descoperit o scrisoare ce trebuia sa ramana nedescoperita, in loc sa-i explice doar s-a vaitat, iti dai seama ca nu se descurca prea bine la capitolul impacare, ii cere astfel ajutorul sorei lui, Anna Karenina. Intre timp Stiva primeste o vizita de la prietenul sau Levin care ii spune ca vrea sa se casatoreasca, dandu-i de inteles ca este vorba despre verisoara ei, printesa Ecaterina Scerbatki(i se spune Kitty), el fiind un barbat de la tara, acesta este total impotriva birocratiei de la orase si crede ca in provincie lucrurile se petrec asa cum trebuie(adica la tara se produce hrana si cele necesare pentru ca cei de la oras sa poata supravietui oraseni facandu-si profitul din banii statului si nu ca rod al muncii lor, el facand rost de ceea ce-i trebuie direct din natura etc), un fel de boier, acesta are o ferma mare si o casa mare in care locuieste, insa este mult prea mare pentru el si o doamna in varsta care are grija de treburile casei. Stiva ii spune lui Levin ca are un rival si anume Alexei Vronski, un ofiter de cavalerie bogat si aratos, care o curta pe Kitty. Levin se simtea usor descurajat insa se baza pe faptul ca o cunostea pe Kitty inca de cand erau copii si spre deosebire de Vronski, dragostea lui era pura, acesta o considera pe Kitty un inger, Levin era de fel un tip destul de sfios ceea ce-i da iubirii sale un plus - inocenta.
Anna se indreapta spre Moscova calatorind cu trenul unde intalneste o baronesa(sau contesa, n-are importanta) cu care discuta despre fiul sau si cum ca e prima data cand il lasa singur, iar baronesa la randul ei despre fiul sau Alexei Vronski.
Ajunsi la Moscova, intamplarea face ca Anna si cu Vronski sa se intalneasca si facand astfel cunostinta prin intermediul baronesei cu care a vorbit in tren. Aici (in gara) are loc un accident, unul dintre cei ce verificau rotile trenului este calcat si despicat pe din doua de tren care din nefericire s-a deplasat pentru o perioada scurta de pe loc, moment in care Vronski, nu stiu daca de dragul Annei pentru a o impresiona, se duce la familia careia i s-a intamplat nenorocirea si le ofera o suma de bani.
Anna reuseste sa ii impace pe sotii Oblonski si este invitata la un bal.
Intre timp Levin o cere in casatorie pe Kitty care-l refuza deoarece ea si-l dorea pe Vronski dar ii era si Levin drag.
La bal se intampla ca Vronski sa danseze Mazurca(un dans) pe care ar fi trebuit sa-l danseze cu Kitty, cu Anna Karenina... din momentul acesta lucrurile se infiripa intre cei doi.
Anna simtind ca lucrurile depasesc limita alege sa paraseasca Moscova insa ea este urmarita de Vronski care evident se indragostise de ea si practic o lasase pe Kitty fara pretendent... Kitty care tocmai il refuzase pe Levin.
Ma rog, deja am scris destul de mult, ideea e ca cei doi ajung sa se iubeasca, Anna inselandu-l astfel se sotul sau (care avea o importanta functie politica). Cei din marea societate il atentioneaza pe Karenin ca sotia sa se poarta indecent sau ca este mai inflcarata in preajma lui Vronski, dar acesta nici nu vrea sa se gandeasca ca sotia sa incearca sa-l insele si atunci cand incearca sa vorbeasca cu Anna pe tema asta ea-i taie practic tot elanul discutiei.
Cartea are o poveste de iubire, din cate am vazut pana acum, destul de plina de suspans, deci ti-o recomand si tie!
4."Daca as ramane" de Gayle Forman, nu am citit-o dar planuiesc sa o citesc...
Iti las mai jos descrierea cartii de pe alt site:
Mia este o violoncelistă talentată în vârstă de 17 ani, cu o familie iubitoare şi un prieten minunat, Adam. Ea nu trebuie decât să aleagă dacă va merge la New York pentru a studia la Julliard sau dacă va rămâne în Oregon cu cei dragi. însă într-o dimineaţă cu ninsoare, totul se schimbă, iar decizia pe care brusc trebuie să o ia este dramatică şi dureroasă. Mia îşi pierde părinţii şi fratele mai mic într-un accident rutier, şi, cu toate că nu îşi aminteşte momentul impactului, ea îi poate vedea pe cei din jur şi pe sine. Romanul este scris la persoana întâi, Mia evocă evenimente din viaţa sa, descrie ceea ce vede şi aude în spital, deşi nu poate simţi nimic şi este din ce în ce mai slăbită. Dragostea pentru cei rămaşi în viaţă şi pentru Adam şi pasiunea pentru muzica clasică vor determina alegerea pe care tânara o face la final. "Dacă aş rămâne" atinge teme importante, despre viaţă, moarte şi despre cum totul se poate schimba iremediabil într-o secundă. Cartea este inspirată de o tragedie reală.

Lectura placuta orice carte ai alege!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://cristina.isteaching.com/lecturi/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

J.D.Salinger- De veghe în lanul de secară, deşi nu prea seamănă cu Fluturi, dar meh, eu spun că merită :3