| AFR81 a întrebat:

Ce carti istorice imi recomandati si mie?

Răspuns Câştigător
| Cameliapantiru a răspuns:

Scuze, nu ma pricep aici, nu sunt de specialitate. Daca doreai romane istorice/de fictiune istorica, ti-as fi recomandat cateva dintre cartile mele de suflet.
Seara faina!

16 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

In copilarie gasisem la biblioteca oraseneasca o colectie, "Colectia romanului istoric". Nu-mi amintesc titluri, insa stiu ca am savurat cartile alea happy sigur, erau romane, fictiune, drame-iubire-tradare, dar respectau adevarul istoric.
Am mai citit niste carti foarte interesante despre oameni de stat francezi, le-am gasit in biblioteca unei rude. Mazarin si Talleyrand mi s-au parut niste personaje exceptionale.
Din istoria noastra, am citit "Trecute vieti de doamne si domnite" (parca) nu stiu autorul, nu mai googalesc. Am citit vreo doua carti despre Carol I, la fel, un personaj deosebit.
Am citit, insa mai in diagonala, o colectie de 12 volume "Istoria civilizatiilor", cam facatura, ceva ce se vindea cu un ziar... am luat ziarul ala de 12 ori, dar nu a fost "o afacere". O compilatie din scrieri ale altora, adunate la un loc cam haotic, dar din fericire cu multe poze happy fiecare volum trateaza despre o civilizatie: Egiptul antic, Mesapotamia, Insula Pastelui, Maya etc. Cum am spus, multe poze, interesante happy
In biblioteca mea exista cateva carti pe care le rasfoiesc des, una dintre ele e "Istoria lumii in date". Un volum mare cat DEX-ul, publicat prin anii '60 de un colectiv de istorici, care contine, foarte pe scurt, date despre istoria lumii de la inceputuri: preistoria, antichitatea, evul mediu etc, cu tot ce s-a intamplat notabil in fiecare epoca, descoperiri, migratii si altele. O alta sectiune a cartii e despre istoria fiecarui stat in parte, e teribil de interesant... toate razboaiele, toti conducatorii, toate unirile si separarile teritoriale happy
Din pacate sunt date doar pana prin anul 1968, parca. S-au intamplat multe de atunci incoace happy

| AFR81 explică (pentru Kaℓi):

Multumesc foarte mult pentru raspuns.

| Cameliapantiru a răspuns:

Salut, Adrian!
Orin carti istorice doresti sa te referi la romane istorice sau la carti/tratate de istorie?

| AFR81 explică (pentru Cameliapantiru):

Carti/tratate de istorie.

| AFR81 explică (pentru Cameliapantiru):

Am inteles. Multumesc oricum pentru raspuns.

| Cameliapantiru a răspuns (pentru AFR81):

Pentru putin!
pa-pa!

| Cameliapantiru a răspuns (pentru AFR81):

Scuze, nu ma pricep aici, nu sunt de specialitate. Daca doreai romane istorice/de fictiune istorica, ti-as fi recomandat cateva dintre cartile mele de suflet.
Seara faina!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Roger,fara tine Madridul e pustiu!

| AFR81 explică (pentru anonim_4396):

big grin big grin Asa este laughing. Pacat ca m-am accidentat la spate la un antrenament, altfel cred ca as fi castigat turneul. Lasa ca joc la Roma si la Roland Garros happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru AFR81):

Nu am nicio indoiala in aceasta privinta. Uite,preferatul meu, Simon, e la greu. Fetele noastre, ieri, au facut senzatie.

| AFR81 explică (pentru anonim_4396):

Stii, eu am o vorba: spune-mi pe cine placi ca sa-ti spun ce ai in cap. Simon este un jucator foarte bun, unul mai putin faimos (comparandu-l, evident, cu superstaruri ca Nadal, Djokovic, Federer), insa de o calitate exceptionala. Pe langa asta, mi se pare ca are si un caracter foarte frumos. Am avut placerea de a-l urmari la un antrenament cu Monfils in cadrul raposatului nostru turneu de la Bucuresti. Este, alaturi de Federer, Fyrstenberg, Paul Henri Mathieu, Verdasco, Feliciano Lopez si printre favoritii mei. Din pacate nu a avut sanse azi cu Murray, campionul en-titre, insa a facut un turneu bun. Legat de fetele noastre, intr-adevar au facut un turneu extraordinar.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AFR81):

Hai,spune-mi ceva frumos si de Rafael, poate mai imblanzesti scorpia din mine.

| AFR81 explică (pentru anonim_4396):

Nu pot sa zic de Nadal, nasul lui Federer, decat atat: Cate trofee si cate victorii ar fi avut Roger al meu, daca nu erai tu, Rafaele... De ce a trebuit sa fii tu in aceeasi generatie cu el?

| anonim_4396 a răspuns (pentru AFR81):

Sa ma ierte Dumnezeu, dar finu-tau nu prea imi este la inima.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AFR81):

Nasu',scuze

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Novak si azi face senzatie.Il ador! Cine crezi ca va castiga turneul? Sorana, si ea pare sa se impuna, azi.

| Basscos a răspuns:

Istoria viitorului