| Catalina Marinescu a întrebat:

Ce carti la moda si interesante stiti? Caut ceva mai nou, dar ceva plin de aventura, carti care sa te faca sa nu le mai lasi din mana.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fapturile Vazduhului de Holly Black
Orice carte de Stephen King(Recomandari totusi:IT, Cimitirul Animalelor, The Shining)
Harry Potter de J.K. Rowling
Seria The Witcher de Andrzej Sapkowski(vezi ca in romana nu-s traduse toate)
Cartile Stapanul Inelelor(putin greoaie, dar sunt bune)de Tolkien
Hobbitul de Tolkien(de preferat sa o citesti inainte de Stapanul Inelelor)
Cantec de Gheata si Foc de George Martin

| Michaeel a răspuns:

La rascruce de vanturi, nu e la "moda", chiar opusul, dar odată ce m-am apucat de citit, cartea ma tine în "sirul povestii".

| Clytia a răspuns:

Seria "Tronul de Cleștar" de Sarah J. Maas am văzut că este destul de populară.

| IgnatVictor a răspuns:

Bună!
Aici depinde de gusturile fiecăruia. Eu, de exemplu, citesc orice, în afară de literatură de dragoste și cărți științifice.
Așa că, hai să îți dau niște titluri de cărți din biblioteca mea, care m-au fascinat cu puterea lor:
1. Labirintul. Evadarea - James Dashner
2. Femeia de la fereastră (asta mi-a plăcut al naibii de mult) - A. J. Finn
3. Lanțul - Adrian McKinty
4. Fata din tren - Paula Hawkins
5. Străinul (din nou, o carte genială) - Stephen King
6. Hoțul de cărți - Markus Zusak
7. Silozul - Hugh Howey
8. Omul de cretă - C. J. Tudor
9. Ultima dorință - Andrzej Sapkowski
10. Anihilare - Jeff Vandermeer
De asemenea, recomand cărțile lui Stephen King, pe toate, și cele ale lui George R. R. Martin. Amândoi sunt foarte buni când vine vorba de ficțiune.
Iar niște cărți care au fost cât de cât ok pentru mine sunt cele de la Agatha Christie (Hotelul Bertram, Un buzunar plin cu secară etc), M. R. Carey (Băiatul de pe pod și Fellside) și Suzanne Collins (Jocurile foamei).
Numai bine!