| GalacticOtter a întrebat:

Ce carti pentru 13 (clasa a 7-a) ani stiti? As vrea din literatura universala

Răspuns Câştigător
| Anonima163333 a răspuns:

Salut! Si eu trec in clasa a VII-a si iti pot da recomandari de carti pe care le-am luat pentru vacanta.Momentan citesc Legendele Olimpului, este o carte super frumoasa si interesanta.Alte carti pe care le-am citit in acest an:Unul dintre noi minte, Aripi, 7 zile,Ciresarii,sunt cinci volume,dar eu am citit doua, Hanu Ancutei, Elevul Dima dintr-a saptea, Printesa sub acoperire-doua volume, Harry Potter-8 volume, Lamai, Carti si Prieteni, Clopotul de Sticla si Baiatul cu Pijamale in Dungi

Literatura obligatorie pentru clasele a VI-a, a VII-a si a VIII-a, daca te ajuta.
https://thebookseffect.wordpress.com/......a-a-vii-a/ -clasa a VII-a

http://www.asociatia-profesorilor.ro/......-vi-a.html -clasa a VI-a

https://thebookseffect.wordpress.com/......-a-viii-a/ -clasa a VIII-a

Sper ca ti-am fost de ajutor.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îți recomand cărțile Minunea și Darul lui Jonas.winking

| Michaeel a răspuns:

Depinde de preferinta ta, vrei sa citesti pentru scoala sau pur si simplu ai o dorinta de lectura? Citeste Baltagul, o sa iti trebuiasca, mai ales cand treci clasa a VIII-a.Morometii,La medeleni, Opere de-ale domnului Mihai Eminescu etc.Cand era in clasa a VII-a am citit Harry Potter, ca captizeaza majoritatea tinerilor din ziua de azi.Eu,ca preferinta personala,iti recomand Anna Karenina, La rascruce de vanturi, Poeziile lui Eminescu, basme romanesti, etc.