| Denisa730 a întrebat:

Ce cărți recomandați din universul literaturii engleze? Adica cum ar fi cărțile scrise de Shakespeare, surorile Bronte, Charles Dickens etc

7 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Frankenstein de Mary Shelley
Împăratul muștelor de William Goulding
Grădina secretă de F.H. Burnett
Tess D'Urberville de Thomas Hardy
Doamna Dalloway de Virginia Woolf
Paradisul pierdut de Milton
Călătoriile lui Gulliver de Swift
orice de Oscar Wilde

| Cameliapantiru a răspuns:

Oscar Wilde- Portretul lui Dorian Gray
Mary Shelley- Frankenstein
Wilkie Collins- Femeia în alb
Thomas Hardy- Tess of the d'Urbervilles, Departe de lumea dezlănțuită, Jude neștiutul

| Simpatic a răspuns (pentru Cameliapantiru):

Primele 3 le-am citit sunt usor de parcurs si mi-au parut excelent scrise.
Numai spun cat de usor de parcurs mi-a parut Frankenstein, acest roman pe care Mary Shelley l-a scris cand avea doar 19 ani si a fost publicat cand ea avea 21 de ani.
Oscar Wilde a fost irlandez nu englez, dar oricum tot pe acolowinking

| Speranta12 a răspuns:

Cand pomenesti de grandoarea "universului literaturii engleze", nu-l limita doar la arhicunoscutii Shakespeare & Co. Ar fi pacat.

| Denisa730 explică (pentru Speranta12):

Am dat un exemplu ca să se înțeleagă că mă refer la literatura clasică

| Speranta12 a răspuns:

Pai cauta si tu pe Goagal, nu pe TPU, ca astia nu prea au cultura multa. Cauta si tu "carti literatura engleza clasica", "classical english literature" sau "classical english writers" sa vezi cate raspunsuri gasesti.

Răspuns utilizator avertizat