| AlexC1165 a întrebat:

Ce cărți recomandați unui adolescent? De preferat ar fi cărți contemporane

29 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

As recomanda sa le citesti in Engleza

http://blogdecarti.ro/50-de-carti-pentru-adolescenti/

| GabiDumitrescu a răspuns:

Dune. Citeste seria Dune si toate astea recomandate de colegii de mai sus vor parea niste schite patetice.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Herbert nu-i autor contemporan. Sunt de acord cu părerea ta despre Dune, totuși.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru FaraNume1245):

Ei, aproape contemporan. A murit in 1986, nu in 1906, totusi. happy

| RainmakerX a răspuns:

Iti recomand sa citesti rezumatele cartilor de la link-ul asta :
https://www.developgoodhabits.com/personal-development-books/

Dupa iti recomand sa citesti cate 1 carte de top din mai multe categorii. De exemplu 1 horror de Stephen King, un SF precum Jocul lui Ender recomandat de Supica, ceva romance si asa mai departe.

Pentru inceput este bine sa experimentezi sau cel putin sa ai idee despre fiecare gen intrucat asa iti dezvolti si tu creativitatea. Dupa, in functie de ce ti-a placut te orientezi pe un anumit gen.

Cand o sa se apropie bac-ul sa citesti si chestiile alea (caci nu le pot numi opere). Decat sa citesti alea mai bine te interesezi de reprezentati de seama ai genurilor la nivel mondial. Iti dezvolti mai mult cultura asa. Oricum sa inveti pentru bac-ul de la romana =))

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Seriile Harry Potter, Percy Jackson, Jocul lui Ender, Divergent, Darul lui Jonas.

| Plato a răspuns:

Poti sa cumperi "fluturi" ca sa ii dai foc, sa ramana cu o infectie mai putin. Cartile haimanalei de Binder sunt o jignire la adresa literaturii, iti sugerez sa nu te atingi de ele, doar daca ai ramas fara hartie igienica e indicat.

In schimb, tot contemporana e si "Dragostea in vremea holerei", care este o capodopera si cu siguranță te va ajuta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Plato):

Pe aia o s-o folosesc eu pentru a-mi asigura igiena anală

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fluturi

| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

Citește răspunsul Ralucăi laughing)))))))))).

| anonim_4396 a răspuns (pentru supadeceapa):

Oi fi eu mai conservator laughing, dar ce-i atât de deplasat?

| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

,,Acestea mi-au placut cel mai mult''
Vorbește de parcă ar mai fi citit și altceva laughing))))).

| anonim_4396 a răspuns (pentru supadeceapa):

Asta-i altceva thinking

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

A spus carti, nu gunoaie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Plato):

Nu ma intereseaza parerea ta

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Pacat ca nu e un motiv suficient pentru a nu mi-o exprima.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Plato):

Pai chiar ma bucur ca ti-ai exprimat-o lol

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Seria aia incredibil de clișeică? Nu recomand asta nici măcar unui om care mi-a făcut rău.
Irinuca are public pe măsura romanelor ei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Irinuca are public pe măsura romanelor ei.

e o jignire?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, dragă! E o comparație între publicul și mizeriile scrise de ea. laughing))
Este citită de femei care stau toată ziua la cratiță, cu 5 puradei și au ratat sensul vieții.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

E o părere empirică?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai ai de crescut, piticot. Irinuca ți-a spălat destul creierașul. Of, citești și 50 umbre? laughing))))))))

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, care e problema ta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum și gusturile se impun?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici eu pe tine

| Andresso a răspuns:

Niciuna contemporana, atata timp cat astea contemporane au adaugate o gramada de chestii aiurea, cuvinte in plus si la nelocul lor, minciuni peste minciuni si cam atat, cele mai bune carti le faci cu mintea si ochiul vizitand orase, lucruri noi, iesind afara si prin lume, discutand... s-a.m.d.

| oceanoflove a răspuns:

Jocurile foamei, Academia vampirilor

| raluca2711 a răspuns:

In perioada mea de adolescenta nu am citit neaparat carti contemporane, insa cele pe care le am citit, mi-au fost de folos si mi le amintesc cu mare drag, din acest motiv, ti le recomand si tie: Morometii, Enigma Otiliei, Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi, Maiteyi. Acestea mi-au placut cel mai mult si mi le-am amintit cand am studiat pentru bacalaureat.